Zwrot wydatków przychodem osób na umowach B2B
- 3 minuty
Częstą praktyką jest, że firmy, które współpracują z osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, zapewniają – poza ustalonym wynagrodzeniem – dodatkowe świadczenia.
Może to być np. sfinansowanie kosztów podróży służbowych współpracowników albo zwrot ponoszonych przez te osoby wydatków.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że otrzymanie tego typu świadczeń niesie ze sobą określone konsekwencje podatkowe. W praktyce zwrot poniesionych przez przedsiębiorców kosztów może rodzić wątpliwości w zakresie zasadności opodatkowania takiego świadczenia. Wynika to z tego, że otrzymując zwrot wydatków, które poniesione zostały na rzecz zleceniodawcy, przedsiębiorca nie uzyskuje realnego przysporzenia majątkowego.
Praktyka orzecznicza Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, poparta ostatnio przez Naczelny Sąd Administracyjny, jest jednak inna. Wynika z niej, że wszelkie dodatkowe świadczenia, jakie przedsiębiorca otrzymuje od zleceniodawcy w trakcie świadczenia usług, są wynagrodzeniem za świadczenie tych usług i stanowią przychód przedsiębiorcy.
Takie stanowisko zajął m.in. DKIS w indywidualnej interpretacji z 6 czerwca 2022 r., w której wskazał, że przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinien rozpoznać dodatkowy przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w związku z otrzymanym od zleceniodawcy zwrotem wydatków. Zdaniem DKIS otrzymany zwrot wydatków poniesionych w związku z realizacją przedmiotu umowy, w części odpowiadającej wydatkom zaliczonym do kosztów podatkowych (w tym przypadku hipotetycznych, gdyby podatnik wybrał inną formę opodatkowania), zgodnie z przepisami podatkowymi stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu ryczałtem (który należy opodatkować stawką właściwą dla rodzaju działalności, w związku z którą ten przychód powstał).
W ostatnim czasie taki pogląd potwierdził NSA. W wyroku z 29 maja 2023 r. NSA wskazał, że wartość świadczeń dodatkowych, które podatnik uzyskuje oprócz wynagrodzenia, które wynikają z tego samego stosunku prawnego, należy zaliczyć do przychodu podatnika. Ponadto, w ocenie NSA, bez znaczenia w takim przypadku pozostaje to, w jaki sposób rozliczenia dokonywane są na linii zleceniodawca–przedsiębiorca (sfinansowanie wydatku bezpośrednio przez zleceniodawcę czy zwrot wydatku na konto przedsiębiorcy).
W konsekwencji organy podatkowe zyskały mocny argument w postaci wyroku NSA, aby twierdzić, że zwroty wydatków ponoszonych przez osoby na kontraktach B2B stanowią dla nich dodatkowy przychód podlegający opodatkowaniu.
Szczególnie negatywne skutki podejścia NSA i DKIS odczuć mogą przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem. Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub podatek liniowy) są bowiem uprawnieni do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. W przypadku zwrotów poniesionych wydatków, w większości przypadków, przychód będzie równy poniesionym kosztom.
Prawa do rozliczenia kosztów nie mają natomiast osoby na ryczałcie, które – w świetle najnowszego orzecznictwa DKIS i sądów administracyjnych – powinny rozpoznać po swojej stronie dodatkowy przychód i zapłacić podatek od całości zwróconych wydatków.
******
Podstawa prawna:
- Art. 14 i art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Art. 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przywołane orzeczenia:
- Interpretacja DKIS z 6 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.376.2022.1.MGR.
- Interpretacja DKIS z 9 lutego 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.901.2022.2.MC.
- Wyrok NSA z 29 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 1093/22.
Powiązane treści
Dorian Jabłoński
Starszy konsultant
Tel.: +48 504 400 031