Zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości nie wymaga korekty CIT lat poprzednich, a przychód należy rozpoznać w dacie otrzymania, ale czy na pewno?
Zwrócona kwota nadpłaty w podatku od nieruchomości jest dla przedsiębiorcy zdarzeniem bezsprzecznie pozytywnym. Niemniej jednak rozliczenie otrzymanej nadpłaty na gruncie podatku CIT potrafi przysporzyć trudności. Problematyczne może się okazać, w którym okresie podatnik powinien dokonać stosownej korekty. Czy przychód z tego tytułu powinien być rozliczany w miesiącu jego otrzymania, tj. na bieżąco, czy też korekta powinna dotyczyć kosztów poniesionych w latach, za które zwrócony podatek od nieruchomości został uiszczony.
Dyrektor KIS w interpretacji z 10 września 2019 r., 0111-KDIB1-2.4010.295.2019.1.ANK stwierdził, że w części w jakiej uprzednio podatek od nieruchomości został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zwrócona nadpłata (jako swoisty zwrot kosztów) będzie stanowiła przychód na gruncie przepisów ustawy o CIT, który należy rozliczyć w okresie jego otrzymania. Nie należy zatem korygować deklaracji CIT za poprzednie lata. Powyższą interpretację można ocenić pozytywnie, podatnicy nie muszą bowiem korygować poprzednich okresów, co mogłoby skutkować powstaniem zaległości podatkowej, a co za tym idzie, obowiązkiem zapłaty odsetek.
Należy jednak podkreślić, że podatnicy powinni zachować szczególną ostrożność przy ujmowaniu w CIT korekt podatku od nieruchomości. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem organów podatkowych i sądów administracyjnych w odwrotnej sytuacji, (tj. w przypadku złożenia korekt deklaracji podatku od nieruchomości, uwzględniających zaległości w tym podatku za poprzednie lata) należy odpowiednio skorygować/podwyższyć koszty w podatku dochodowym za okresy, których dotyczył zaległy podatek od nieruchomości (np. NSA w wyroku z 2 lipca 2019 r., II FSK 2312/17).
Zalecamy zatem monitorowanie aktualnego podejścia zarówno organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych. Rozbieżne podejście fiskusa do rozliczania na gruncie CIT korekt podatku od nieruchomości w zależności czy zwiększają czy zmniejszają zobowiązanie podatkowe, może oznaczać, że dopiero za jakiś czas organy podatkowe najprawdopodobniej ujednolicą swoje podejście w stosunku do jednej z tych sytuacji.