Zmiany w podatkach 2019: Podatek u źródła – zwykle pobierany i odzyskiwany na wniosek
Od stycznia 2019 istotnej zmianie ulegną reguły poboru podatku u źródła, szczególnie w odniesieniu do płatności przekraczających w danym roku 2 mln PLN.
Podatkowi u źródła podlegają zasadniczo płatności dywidend, odsetek i należności licencyjnych.
Od 2019 dla płatności do 2 mln PLN dokonywanych w ciągu roku do jednego podmiotu dotychczasowe zasady poboru nie ulegną aż tak istotnym zmianom. Płatnik dokonujący wypłaty obowiązany będzie dochować należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej, niż wynikającej z przepisów krajowych (w tym zastosowaniu zwolnienia).
Inaczej jednak kwestia ta wyglądać będzie w odniesieniu do płatności powyżej 2 mln PLN – zmiany będą dość istotne. Zasadą ma być, że podatek u źródła będzie pobierany przez płatnika, a dopiero po jego pobraniu możliwe będzie wystąpienie o jego zwrot. Prawo to będzie przysługiwało podatnikom oraz płatnikom. Tym ostatnim w sytuacji, tylko wtedy kiedy to oni ponieśli ekonomiczny ciężar podatku i zapłacili podatek z własnych środków. Zwrot podatku będzie następował po weryfikacji jego zasadności przez organ podatkowy w terminie 6 miesięcy (chyba, że weryfikacja w tym terminie okaże się niemożliwa, wówczas postępowanie będzie mogło być wydłużone).
Płatnik nie będzie musiał pobierać podatku w dwóch sytuacjach.
Po pierwsze, stawka traktatowa lub zwolnienie będą mogły znaleźć zastosowanie w przypadku, gdy płatnik złoży oświadczenie, w którym potwierdzi, że (1) posiada dokumenty potwierdzające zasadność zastosowania stawki innej niż ustawowa, zwolnienia lub niepobrania podatku, (2) po przeprowadzeniu weryfikacji płatnik nie posiada wiedzy uzasadniającej, że istnieją okoliczności wykluczające zastosowanie takiej stawki.
Druga z okoliczności pozwalających na odstępstwo od zasady bezpośredniego poboru podatku znajduje zastosowanie w odniesieniu do zwolnień z opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych, na podstawie przepisów krajowych (stanowiących m.in. implementację dyrektyw w sprawie opodatkowania spółek córek i spółek matek czy dyrektywy odsetkowej). Odstępstwo to polega na możliwości uzyskania opinii organu podatkowego o zasadności zastosowania takiego zwolnienia. Organ będzie miał 6 miesięcy na wydanie takiej opinii, a ważna ona będzie przez 3 lata.
Na marginesie można zaznaczyć, że znowelizowane przepisy będą obowiązywać płatników począwszy od 1 stycznia 2019 niezależnie od przyjętego przez nich roku podatkowego. Szerzej o tym zagadnieniu napiszemy już niebawem.
Do ustawy wprowadzona została też nowa definicja rzeczywistego właściciela. O wątpliwościach pojawiających się na jej tle, w szczególności konieczności badania, czy odbiorca prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju swojej siedziby (tzw. substance) szerzej pisaliśmy tutaj.
Będziemy obserwować praktykę i podzielimy się wiedzą w kolejnych naszych publikacjach. Dlatego zachęcamy do subskrypcji.
[fusion_button link=”https://www.mddp.pl_blog/zapisz-sie-na-newsletter/” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”custom” button_gradient_top_color=”#002b64″ button_gradient_bottom_color=”#002b64″ button_gradient_top_color_hover=”#eaeaea” button_gradient_bottom_color_hover=”#eaeaea” accent_color=”#ffffff” accent_hover_color=”#002b64″ type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”xlarge” stretch=”default” shape=”round” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]SUBSKRYBUJ[/fusion_button]