Zmiany w podatkach 2019: Fiskus dostał więcej narzędzi do walki z unikaniem opodatkowania
Jednym z nich jest nowelizacja przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Od 2019 roku klauzula dotyczy szerszego kręgu podmiotów, obejmuje bowiem nie tylko podatników, ale także płatników. Może więc mieć zastosowanie na przykład do firm, które pobierają podatek u źródła lub stosują zwolnienie z tego podatku przy wypłacanych zagranicę należnościach licencyjnych, odsetkach czy wynagrodzeniu za usługi.
Szerszy jest także krąg sytuacji, których klauzula dotyczy. W stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 roku mogła ona być stosowana do czynności, które zostały przeprowadzone jedynie lub przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, a sposób działania był sztuczny. Nowe przepisy dotyczą również działań, których jednym z głównych celów była korzyść podatkowa. Potencjalnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może więc oceniać w świetle przepisów klauzuli działania podatników, którzy wybrali drogę wiążącą się z niższym opodatkowaniem twierdząc, że jednym z ich głównych celów była korzyść podatkowa.
Do końca ubiegłego roku, jeżeli Szef KAS uznałby, że dana transakcja została przeprowadzona przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, powinien był wskazać czynność odpowiednią, która ją zastąpi. W praktyce wskazanie czynności odpowiedniej powodowało problemy lub nawet nie było możliwe. Dlatego też, nowelizacja przepisów klauzulowych wprowadza zasadę, że brak działania, czyli np. zaniechanie sprzedaży lub aportu, może być uznane za czynność odpowiednią. Powyższa zmiana na pewno ułatwi Szefowi KAS prowadzenie postępowań klauzulowych.
Zniesienie limitu korzyści podatkowej w wysokości 100.000 zł powoduje, że w jej zasięgu znajdują się mniejsze transakcje. W praktyce może więc objąć również działania niewielkich firm czy też więcej czynności w najbliższej rodzinie, np. udzielanie darowizn zwolnionych z opodatkowania.
Nie można również zapomnieć o dodatkowej sankcji. Oprócz uiszczenia zaległego podatku i odsetek, trzeba będzie zapłacić do 40% uzyskanej korzyści podatkowej, do której zastosowanie miała klauzula. Do zapłaty sankcji będzie również zobowiązany podatnik nawet wtedy, jeżeli uzyskanie korzyści podatkowej spowoduje jedynie zmniejszenie jego straty podatkowej, a więc nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku z odsetkami.
Na koniec warto dodać, że podatnik może dobrowolnie przyznać się do unikania opodatkowania. Nowa procedura umożliwia mu złożenie wniosku do Szefa KAS, w którym przyzna się do obejścia prawa i wskaże okoliczności swoich działań. W ramach postępowania zapłaci podatek z odsetkami, ale uniknie konieczności wpłacenia dodatkowej sankcji.
Informacje o innych zmianach będziemy zamieszczać w naszych kolejnych publikacjach. Zachęcamy zatem do subskrypcji wpisów z bloga „Trochę o CIT”.