Zmiany w CIT 2019: Zmiany w opodatkowaniu dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych
Od początku 2019 r. zmienią się (łącznie już po raz trzeci) przepisy dotyczące opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych to jest w uproszczeniu podmiotów zagranicznych od dochodów których to polski podatnik płaci podatek dochodowy w Polsce.
Kategoria „zagraniczna spółka kontrolowana” zostanie zastąpiona pojęciem „zagraniczna jednostka kontrolowana”. Wynika to z faktu, że ustawodawca, po szeregu wątpliwości interpretacyjnych postanowił wprost objąć przepisami o opodatkowaniu dochodów CFC fundacje, trusty i inne podmioty o charakterze powierniczym oraz podatkowe grupy kapitałowe (lub indywidualnie spółki będące członkami takich grup). Wszystko to jest uzupełnione o „wydzielone organizacyjnie lub prawnie części zagranicznych spółek lub innych podmiotów posiadających/nieposiadających osobowości prawnej”.
Rozszerzone zostają również rodzaje powiązań kwalifikowanych, jakie mogą skutkować uznaniem istnienia powiązania między polskim rezydentem podatkowym, a zagranicznym podmiotem. Poza udziałem w kapitale, prawach głosów w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających czy udziałem w zysku, bierze się także ekspektatywę tych praw lub gdy w przyszłości polski rezydent będzie uprawniony do nabycia takich praw.
Kluczową kategorią, pozwalającą na szerokie badanie potencjalnych powiazań z zagraniczną jednostką, jest pojęcie „faktycznego sprawowania kontroli”. Innymi słowy, podatnik może nie mieć prawa do udziału w zysku, praw głosów, udziału w kapitale, ani nawet ekspektatywy takich praw czy uprawnienia do nabycia ich w przyszłości, ale jeżeli będzie sprawował kontrolę faktyczną – powstanie kwalifikowane powiązanie z podmiotem zagranicznym.
Sprawowanie faktycznej kontroli to w szczególności:
- możliwość wywierania dominującego wpływu na funkcjonowanie,
- wpływ na podejmowanie decyzji na najwyższym szczeblu,
- możliwość kierowania lub wpływania na codzienne działanie jednostki.
- prawo do uzyskania środków w związku likwidacją,
- prawo do otrzymania świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego, w tym jego ekspektatywy,
- ekspektatywę uzyskania zysków zagranicznej jednostki wypracowanych lub uzyskanych w przyszłości.