Zmiany w amortyzacji środków trwałych używanych w strefach
Autorzy: Bartosz Głowacki, Partner, Doradca podatkowy w MDDP oraz Rafał Kran, Menedżer, Doradca podatkowy w MDDP
W sobotę 28 listopada Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatkach dochodowych. Ustawa czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Jedna z istotnych zmian wchodzących w życie 1 stycznia 2021 r. jest ograniczenie prawa do obniżania stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności, z której przychody podlegają zwolnieniu z opodatkowania.
Kogo to dotyczy?
Wszystkich podatników wykorzystujących środki trwałe, w działalności, z której przychody podlegają zwolnieniu z opodatkowania, co w szczególności może dotyczyć:
- przedsiębiorców działających w specjalnych strefach inwestycyjnych (SSE);
- przedsiębiorców działających w Polskiej Strefie Inwestycji. dochody z działalności zwolnionej w okresie korzystania z takiego zwolnienia. Tacy
Jak jest aktualnie?
Podatnicy mogą obniżać (w praktyce nawet do 0%) podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Wysokość stawek można zmieniać corocznie, począwszy od początku każdego roku podatkowego. Uprawnienie jest ważne m.in. dla podatników, którzy w przyszłości będą mieli możliwość efektywnego odliczenia wydatków na nabycie/wybudowanie środka trwałego.
Co się zmieni?
Prawo do obniżania stawki amortyzacyjnej nie będzie dotyczyć podatników osiągających dochody z działalności zwolnionej w okresie korzystania z takiego zwolnienia. Tacy podatnicy będą zobligowani do stosowania stawek ustawowych.
Od kiedy zmiany będą obowiązywać?
Ograniczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. i będzie mieć zastosowanie do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 31 grudnia 2020 r. Oznacza to, że do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji do 31 grudnia uprawnienie będzie przysługiwać na dotychczasowych zasadach. Nie jest jasna sytuacja spółek z rokiem podatkowym innym niż rok kalendarzowy – reguła przejściowa daje im prawo stosowania dotychczasowych zasad do końca przyjętego roku podatkowego. Nie oznacza to jednak wprost, że środki trwałe wprowadzone do ewidencji po 31 grudnia 2020 r. na dotychczasowych zasadach, w kolejnym roku podatkowym nie będą objęte ograniczeniem.
Co można zrobić?
W zależności od etapów inwestycyjnych i innych uwarunkowań podatnicy mogą rozważyć przyspieszenie wprowadzenia środków trwałych do ewidencji, tak, aby miało to miejsce do końca tego roku. W przypadku kompleksowych inwestycji, które jako całość mogą nie zostać zakończone w tym terminie, warto rozważyć, czy istnieją podstawy do przyjęcia do ewidencji części środków trwałych w ramach częściowego rozliczenia inwestycji (cost segregation).
MDDP służy kompleksowym doradztwem podatkowym w obszarze podatków dochodowych, działalności strefowej i rozliczania inwestycji (cost segregation). Zachęcamy do kontaktu, jeżeli życzyliby sobie Państwo omówienia szczegółów z naszymi doradcami.