Zmiany 2018 - kierunek digitalizacja
Wśród zmian które weszły w życie z początkiem 2018 roku, są takie które potwierdzają obrany trend w kierunku większej elektronizacji i cyfryzacji rozliczeń VAT-owskich. Do historii przechodzi prowadzenie pełnej ewidencji oraz składanie deklaracji w formie papierowej.
Niewątpliwie 1 stycznia 2018 roku może oznaczać dla wielu podatników VAT konieczność zmiany dotychczasowego sposobu rozliczania podatku VAT. Po pierwsze ewidencja VAT powinna być prowadzona w formie elektronicznej, po drugie deklaracje VAT-owskie należy składać w formie elektronicznej, no i po trzecie pojawiła się konieczność przesyłania JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców.
Można powiedzieć że JPK_VAT to nic nowego, jednak dotychczasowa skala składanych JPKów, była niczym w porównaniu do tego co ma się wydarzyć już w lutym (termin do złożenia JPK_VAT za styczeń to 26 lutego). Do tej pory JPK_VAT składało około 100 tysięcy podatników (mających status dużego, średniego i małego przedsiębiorcy), od 2018 roku zobowiązanych do tego będzie dodatkowo około półtora miliona podatników. Mikroprzedsiębiorców jest ponad 10 razy więcej niż wszystkich pozostałych przedsiębiorców razem wziętych. Do tego należy dodać, że często nie korzystają oni z profesjonalnej pomocy doradców podatkowych czy też księgowych, a więc jakość tych plików może również pozostawiać wiele do życzenia.
Teoretycznie przygotowanie samego pliku JPK_VAT w oparciu o ewidencję prowadzoną w formie elektronicznej nie powinno stanowić problemu, ale w przypadku podatników niekorzystających ze specjalistycznego oprogramowania, może się to wiązać z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu.
Natomiast jeśli chodzi o wynik zmian po stronie organów skarbowych, to uzyskają oni faktyczną możliwość comiesięcznej weryfikacji rozliczeń wszystkich podatników oraz bieżącą informację o wszystkich fakturach uwzględnionych w rejestrach VAT podatników, co w praktyce może ograniczyć na przykład możliwość anulowania wystawionych faktur. Dopełnieniem tego obrazu są obowiązujące od 13 stycznia tego roku regulacje dotyczące STIR, które m.in. umożliwiają organom zablokowanie rachunku podatnika nawet na 3 miesiące.
Przyszłość staje się więc coraz bardziej transparentna, a organy podatkowe stopniowo otrzymują dostęp do potężnych narzędzi, które pozwolą im na bieżącą kontrolę podatników. Elektroniczne faktury, paragony, raportowanie dzienne to tylko niektóre tematy, które w najbliższych latach mogą stawać się faktem. W tym kierunku niewątpliwie zmierzamy.