Zleceniobiorco, nie dostałeś 3600 zł zwrotu PIT? Sprawdź dlaczego
Każdemu zleceniobiorcy przysługuje 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. W 2022 r. zleceniodawcy nie mogli jej jednak pobierać przy zaliczkach, co oznacza że pobierali jej za dużo. Zleceniobiorcy powinni kwotę wolną odzyskać w PIT, a więc dostać zwrot podatku. Dziwią się jednak, że zwrot jest niższy niż powinien. Nie rozumieją z czego to wynika.
Zeszły rok był bardzo specyficzny.
– Mieliśmy przynajmniej dwa systemy podatkowe w PIT: do połowy roku obowiązywała stawka 17 proc., ulga dla klasy średniej i mechanizm rolowania zaliczek, a od 1 lipca – stawka 12 proc., bez ulgi i mechanizmu. Kluczowy w tym przypadku dla rozliczeń zleceniobiorców był mechanizm rolowania zaliczek – podkreśla Dorian Jabłoński z Zespołu Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców MDDP.
Mechanizm ten został wprowadzony tydzień po wejściu w życie Polskiego Ładu. Rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. nakazywało zleceniodawcom (i pracodawcom) porównywać czy niższe:
– będą zaliczki na PIT z zastosowaniem zasad obowiązujących do końca 2021 r., czy też
– zaliczki na PIT z zastosowaniem zasad wprowadzonych Polskim Ładem, a więc obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
Jeśli w wyniku tego porównania wyszło, że zaliczki na PIT obliczone według starych zasad (z 2021 r.) były niższe, to zleceniodawca miał obowiązek je zastosować. To powodowało, że w I połowie 2022 r. pobierał niższe zaliczki niż te wynikające z Polskiego Ładu, a zleceniobiorca dostawał wyższą kwotę netto (na rękę).
___
#WIĘCEJ w artykule na łamach Business Insider:
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/nie-dostales-3600-zl-zwrotu-pit-sprawdz-dlaczeg/k0dbxet