Zawyżona sprzedaż paragonowa, a prawo do korekty podatku należnego
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 września 2018 (sygn. I FSK 1753/16) wypowiedział się w sprawie możliwości korekty podatku należnego w zakresie zastosowania zawyżonej stawki VAT w sprzedaży paragonowej.
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację podatkową w sytuacji kiedy Spółka do świadczonych przez siebie usług w zakresie poprawy kondycji fizycznej zastosowała stawkę podstawową 23% zgodnie z ówczesną linią interpretacyjną.
W związku z wydaniem przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej 2 grudnia 2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14 w sprawie opodatkowania usług wymienionych w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), podatnik postanowił zastosować się do wytycznych zawartych we wspomnianej interpretacji ogólnej i opodatkować świadczone przez siebie usług wstępu na siłownię oraz kart open stawką obniżoną 8%.
Pozostał jednak problem co zrobić z już opodatkowanymi usługami stawką 23%, a tym samym zawyżonym podatkiem należnym wynikającym ze sprzedaży paragonowej. Podatnik w tym zakresie postanowił wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną, w której wskazał, iż jego zdaniem Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Dyrektor KIS nie zgodził się jednak ze stanowiskiem podatnika i w konsekwencji sprawa trafiła do WSA w Lublinie.
WSA podzielił stanowisko Spółki i zgodził się z tym, że przysługuje jej prawo do korekty zawyżonego podatku należnego. Jak podkreślił w przepisach ustawy o VAT oraz w wydanych do niej rozporządzeniach brak jest przepisów określających sposób udokumentowania oraz termin rozliczenia korekt sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej, w przypadku zawyżenia stawki VAT. W rozporządzeniu MF z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących tylko w kilku przypadkach istnieje możliwość korekty, a mianowicie m.in. w przypadku oczywistej omyłki. Jednakże prawo, a wręcz konieczność jej dokonania w przypadku zawyżenia stawki VAT wynika bezpośrednio właśnie z przepisów ustawy o VAT. określających podstawę oraz wysokość opodatkowania, i to nawet mimo braku oryginału paragonu i braku możliwości zwrotu nadpłaconego podatku klientom indywidualnym z uwagi na niemożliwość ich identyfikacji.
WSA powtórzył za NSA (tu: wyrok z 5 czerwca 2014, sygn. II FSK 1586/12), że w sytuacji zaewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i braku możliwości zwrotu zawyżonego podatku VAT klientom, Spółka jest uprawiona do dokonania korekty tego podatku w ten sposób, że dokonany zwrot stanowić będzie przychód w podatku dochodowym.
Stanowisko WSA i prawo podatnika do korekty podatku należnego potwierdził NSA, który w czwartkowym wyroku stwierdził, że podobnie jak w przypadku niedopłaty podatku należnego tak i w przypadku opisanym powyżej musi istnieć symetria. W konsekwencji, jeżeli podatnik zawyżył stawkę podatku to przysługuje mu prawo do skorygowania tej stawki i w efekcie też podstawy opodatkowani.
Zarówno wyrok WSA, jak i wyroki NSA wskazują na nową linię orzeczniczą w tym zakresie i kwestionują fiskalne stanowisko organów podatkowych.
Wiejący pozytywny wiatr ze strony sądów powinni wykorzystać podatnicy, którzy zastanawiali się czy mają jakiekolwiek szanse w tym starciu.