Wytyczne OECD w zakresie cen transferowych dla transakcji finansowych – część D dotycząca gwarancji wewnątrzgrupowych
Kolejnym rozdziałem z cyklu Wytycznych finansowych, który chcielibyśmy Państwu po krótce przedstawić jest rozdział D, opisujący gwarancje wewnątrzgrupowe. W rozdziale tym znajdą Państwo informację, w jaki sposób odpowiednio identyfikować gwarancję wewnątrzgrupową oraz w jaki sposób ustalać opłatę gwarancyjną, kiedy jest ona zasadna.
Jak odpowiednio zidentyfikować gwarancję
Zgodnie z opublikowanymi Wytycznymi, najistotniejszą rzeczą w przypadku gwarancji wewnątrzgrupowych jest ich odpowiednie rozpoznanie a więc identyfikacja, czy w danym przypadku występuje gwarancja sensu stricto, stanowiąca prawnie wiążące zobowiązanie gwaranta do spłaty zobowiązań dłużnika, czy też współpraca stron w zakresie gwarancji wynika tylko i wyłącznie z przynależności stron do jednej grupy kapitałowej. Wytyczne wskazują przy tym, że odpowiednie rozpoznanie transakcji powinno bazować na analizie korzyści, jakie dłużnik realizuje w związku z otrzymaną gwarancją. Poprzez wspomniane korzyści Wytyczne rozumieją np. (i) korzystniejsze oprocentowanie, (ii) zwiększoną sumę finansowania czy (iii) wydłużony termin spłaty.
Co istotne, zgodnie z Wytycznymi, istnieją sytuacje, w których warunki finansowania stanowią wynikową przynależności dłużnika do grupy kapitałowej, a więc fakt posiadania rzekomej gwarancji nie zmienia warunków finansowania i nie przynosi korzyści po stronie dłużnika, opłata za tego typu gwarancje nie powinna być stosowana, bowiem nie zostałaby zaakceptowana przez podmioty niezależne w podobnych okolicznościach.
W punkcie 10.161 Wytyczne dodatkowo rozważają, czy w przypadku, w którym otrzymanie gwarancji pozwala dłużnikowi na zwiększenie sumy finansowania, opłata gwarancyjna nie powinna być naliczana jedynie od dodatkowej sumy finansowania, na której zaciągnięcie pozwoliło dłużnikowi udzielenie gwarancji przez gwaranta. W praktyce bowiem dodatkowa suma finansowania wynikająca z udzielenia gwarancji stanowi de facto finansowanie (pożyczkę) udzielone przez podmiot finansujący gwarantowi, w związku z posiadaną przez niego kondycją finansową (ratingiem).
Jak wycenić gwarancję
W zakresie sposobu wyceny opłaty gwarancyjnej Wytyczne wskazują na kilka sposobów, w jaki można podejść do wyceny opłaty gwarancyjnej:
- Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej
- Podejście dochodowe – Yield approach
- Podejście kosztowe – Cost approach
- Analiza oczekiwanych strat
- Podejście kapitałowe – Capital support method