Wytyczne OECD dotyczące skutków pandemii COVID-19 – alokacja strat i kosztów nadzwyczajnych dotyczących COVID-19
W dzisiejszym wpisie omówimy kwestie poruszone w rozdziale II Wytycznych COVID-19 dotyczącym alokacji strat i kosztów nadzwyczajnych.
Nieoczekiwany wybuch pandemii COVID-19, jak i nagły globalny lockdown spowodował, iż wiele międzynarodowych, jak i lokalnych przedsiębiorstw poniosły wysokie stałe koszty prowadzonej działalności operacyjnej, czy nawet straty za cały 2020 r. w branżach bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii. Te czynniki mają lub mogą mieć bezpośredni wpływ na kształt rozliczeń, który dokonywany jest w globalnej gospodarce pomiędzy podmiotami, w tym podmiotami powiązanymi.
Według OECD, analizując kwestie podziału strat i alokacji kosztów wynikających ze skutków pandemii COVID-19 pomiędzy podmiotami powiązanymi, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty z zakresu cen transferowych:
- podział ryzyka pomiędzy stronami realizowanych transakcji, który ma bezpośrednie przełożenie na podział zysków lub straty wynikających z transakcji,
- rozważenia, w jaki sposób wyjątkowe, jednorazowe koszty operacyjne, powstałe w wyniku COVID-19, powinny zostać podzielone pomiędzy podmiotami powiązanymi.