Wytyczne OECD dotyczące skutków pandemii COVID-19
18 grudnia OECD opublikowała długo oczekiwane wytyczne dotyczące skutków pandemii COVID-19 w zakresie cen transferowych (dalej: Wytyczne COVID-19).
Bezprecedensowe warunki gospodarcze, wynikające z pandemii COVID-19, doprowadziły do praktycznych problemów związanych z zastosowaniem zasady ceny rynkowej w ramach transakcji realizowanych przez podmioty powiązane, stąd Wytyczne COVID-19 były od dłuższego czasu wyczekiwane przez podatników. Dlatego cieszy fakt, że udało się opublikować je jeszcze przed zakończeniem roku.
Wytyczne COVID-19 skupiają się na zastosowaniu Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw międzynarodowych i administracji podatkowych 2017 (dalej: Wytyczne OECD) oraz zasady ceny rynkowej (the arm’s length principle) do sytuacji, które mogą powstać lub ulec pogorszeniu w związku z pandemią COVID-19.
Opublikowane wytyczne należy traktować jako wyjaśnienia w zakresie stosowania istniejących już Wytycznych OECD. Natomiast, nie powinny być rozumiane jako rozszerzenie Wytycznych OECD i nie stanowią one specjalistycznych uregulowań wykraczających poza ich zakres.
Wytyczne COVID-19 mają na celu pomóc zarówno podatnikom w raportowaniu transakcji kontrolowanych realizowanych w okresach dotkniętych pandemią COVID-19, jak również administracji podatkowej w ocenie wdrażania przez podatników polityk TP, w odniesieniu do sytuacji spowodowanej skutkami pandemii.
Wytyczne zawierają praktyczne wyjaśnienia dotyczące stosowania zasady ceny rynkowej w czterech priorytetowych kwestiach, uznanych z perspektywy cen transferowych za najbardziej istotne wyzwania związane z skutkami pandemii, tj.:
- przygotowywanie analiz porównywalności,
- straty i podział kosztów specyficznych dla COVID-19,
- rządowe programy pomocy oraz ich wpływ na rozliczenia wewnątrzgrupowe, oraz
- uprzednie porozumienia cenowe APA.