Wspieranie nowych inwestycji na nowych zasadach
Zaczął już funkcjonować w Polsce nowy system przyznawania ulg podatkowych dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje (tzw. Polska Strefa Inwestycji). Zastąpił on dotychczasowe wsparcie udzielane w ramach specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Obecnie inwestorzy zyskali zwolnienie z podatku CIT/PIT w związku z realizacją nowej inwestycji na terenie całej Polski. Oznacza to, że praktycznie cały kraj stał się jedną wielką SSE. Przedsiębiorcy są uprawnieni do zwolnienia z opodatkowania dochodu z działalności prowadzonej z wykorzystaniem nowej inwestycji. Okres korzystania z ulgi podatkowej może wynosić nawet 15 lat. Pojawiły się już rozporządzenia zawierające szczegółowe kryteria udzielania wsparcia.
Preferencje podatkowe będą przyznawane dla każdego przedsiębiorcy indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki jego działalności oraz terenu, na którym dokonuje inwestycji. Przyznanie wsparcia oraz jego wysokość będą zależeć od kryteriów ilościowych oaz jakościowych realizowanej inwestycji.
Kryteria ilościowe dotyczą określenia wysokości nakładów, które musi ponieść inwestor, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Nowy system został tak skonstruowany, aby wspierać inwestycje w regionach (powiatach), w których występuję największe bezrobocie. W regionach o najwyższym bezrobociu ustawodawca ustalił bowiem najniższe kwoty progowe kosztów kwalifikowanych, jakie musi ponieść przedsiębiorca, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Kwoty progowe ustalone dla dużych przedsiębiorców wahają się w przedziale od 10 mln zł (na obszarach o najwyższym bezrobociu) do 100 mln zł (na terenie regionów o najniższej stopie bezrobocia). Jednocześnie należy podkreślić, że dużo łatwiejszą drogę do uzyskania zwolnienia mają mali i średni przedsiębiorcy. Kwoty progowe, o których mowa powyżej są dla nich zdecydowanie niższe niż dla dużych przedsiębiorców.
Odrębną grupę wymagań stanowią tzw. kryteria jakościowe. Ich spełnienie jest uzależnione od wielu czynników, w ogólnym ujęciu uznać należy, że premiowane będą inwestycje:
- wspierające branże istotne dla gospodarki krajowej,
- realizowane przez małego/średniego przedsiębiorcę,
- wiążące się z utworzeniem stabilnych i wysokopłatnych miejsc pracy,
- niskoemisyjne (w przypadku inwestycji przemysłowych),
- realizowane w regionach o najwyższym bezrobociu,
- wspierające rozwój kwalifikacji zawodowych pracowników,
- zapewniające pakiet benefitów dla pracowników.