Więcej zieleni może dać też korzyści podatkowe
Udział w akcjach związanych z sadzeniem drzew i krzewów, a także zakładanie łąk czy pasiek w miastach to popularne ostatnio działania proekologiczne. Z punktu widzenia rozliczeń z fiskusem istotne jest, czy firmy podejmują takie działania samodzielnie, czy współpracując z innymi podmiotami.
Zielone inicjatywy są podejmowane zarówno przez przedstawicieli organów publicznych, jak i przedsiębiorców. Niejednokrotnie w ten sposób firmy chcą chociaż w niewielkim stopniu zrekompensować ślad węglowy, który pozostawiają w związku z latami swojej działalności.
Przedsiębiorcy mogą podejmować takie działania samodzielnie, co jednak jest związane z koniecznością załatwiania formalności związanych z akcją, lub mogą wejść we współpracę z wyspecjalizowanym podmiotem. Oprócz organizacji pozarządowych na rynku można znaleźć firmy, które przeprowadzają tego typu działania w imieniu przedsiębiorców w sposób komercyjny.
Dziś w kolejnym odcinku autorskiego cyklu ekspertów MDDP na łamach Dziennika Gazety Prawnej dotyczącego skutków podatkowych działań z zakresu CSR, analizujemy możliwe warianty rozliczeń podatkowych inicjatyw proekologicznych firm, takich jak sadzenie drzew czy zakładanie łąk kwiatowych w miastach.
#WIĘCEJ w artykule Magdaleny Zamoyskiej dla Dziennika Gazety Prawnej.