VAT a organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży. Według fiskusa to turystyka
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stoi na stanowisku, że organizatorzy kolonii dla dzieci i młodzieży powinni uiszczać VAT, gdy świadczą usługi przewozu, zakwaterowania, wyżywienia, a nawet kadry instruktorskiej.
Zdaniem dyrektora KIS wolne od podatku są tylko usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, ponieważ tak wynika wprost z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT. Co prawda z tego samego przepisu wynika, że zwolnione z VAT są również usługi ściśle związane z opieką, ale – zdaniem dyrektora KIS – nie mieszczą się w tym ani transport, ani nocleg, ani wyżywienie.
Eksperci podatkowi nie zgadzają się z taką wykładnią. Padają pytania, dlaczego zakwaterowanie podopiecznych lub zapewnienie im bezpiecznego przejazdu nie należą do usług niezbędnych przy organizacji kolonii.
Warto podkreślić, że zdarzają się pojedyncze interpretacje indywidualne, w których dyrektor KIS twierdzi inaczej – że organizator kolonii skorzysta ze zwolnienia z VAT w odniesieniu do całości swoich usług. Ale takie interpretacje są rzadkością, a ponadto zastosowanie się do nich wiąże się z ryzykiem, że w razie kontroli skarbówka uzna, że stan faktyczny jest inny. Wówczas otrzymana interpretacja nie uchroni organizatora kolonii przed koniecznością zapłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami i to z własnej kieszeni, ponieważ może być już za późno, by równowartością podatku obciążyć zamawiającego (skoro kolonie już się odbyły).
W tym kontekście Iwanna Lewko, menedżer, doradca podatkowy w zespole VAT MDDP, podkreśla, że: „potrzebne są jasne wytyczne resortu finansów, bo trudno mówić w tym wypadku o występowaniu ugruntowanej linii interpretacyjnej, która mogłaby chronić podatników w myśl art. 14n par. 4 pkt 2 ordynacji podatkowej”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9710832,vat-a-organizacja-wypoczynku-dzieci-i-mlodziezy-wedlug-fiskusa-to-tur.html.