Użytkownicy wieczyści nierówno traktowani w VAT
Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, inaczej należy oceniać sytuację, gdy użytkownicy wieczyści nabywają własność posiadanej nieruchomości z mocy prawa, a inaczej, jeśli wykupują ją na podstawie umowy sprzedaży. Te rozbieżności wynikają z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 lutego 2021 r.
Iwanna Lewko, menedżer, doradca podatkowy w MDDP tłumaczy, że sam tryb nabycia własności nie powinien być decydujący, podczas gdy istota samego zdarzenia pozostaje taka sama:
„Skoro TSUE uznał, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na podstawie ustawy stanowi odrębną dostawę towarów, to sprzedaż prawa własności na rzecz użytkownika wieczystego powinna być traktowana analogicznie.
Wygląda na to, że zarówno wyrok TSUE, jak i interpretacja ogólna MF nie znalazły szerszego przełożenia na praktykę organów podatkowych, które wnioski tam zawarte interpretują wąsko, tzn. tylko do ściśle określonych w nich sytuacji. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości organy podatkowe przypomną sobie o wyroku i zmienią linię interpretacyjną, uznając sprzedaż prawa własności na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego za odrębną dostawę towarów podlegającą VAT”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://www.gazetaprawna.pl/ksiegowosc-budzetowa/artykuly/9671147,uzytkownicy-wieczysci-nierowno-traktowani-w-vat.html.