Usługi niematerialne w grupie nieobjęte limitem
Minął ponad rok od wprowadzenia przepisów ograniczających zaliczanie wydatków na świadczenia niematerialne nabywane bezpośrednio lub pośrednio od podmiotów powiązanych do kosztów podatkowych. W tym czasie pojawiło się kilka miarodajnych wyjaśnień dotyczących stosowania tych przepisów. Co już wiemy? Jak interpretować te przepisy? Jakie wydatki na usługi niematerialne nie są limitowane?
Dokonując wykładni pojęć wskazanych w art. 15e ustawy o CIT należy sięgnąć do językowych (słownikowych) definicji. Przy ich interpretacji, zasadniczo powinien zostać uwzględniony podział usług wynikający z PKWiU. W przypadku wątpliwości, uszczegółowienia należy szukać m.in. w publikowanych przez GUS wyjaśnienia do PKWiU.
Zawierając umowy z podmiotami powiązanym warto zastanowić się, jakie usługi faktycznie będą świadczone tak, aby nazywając je w umowie czy fakturze określić je zgodnie ze stanem faktycznym. Czy będą to przykładowo usługi zarządzania finansami czy usługi przygotowania budżetów i biznes planów? Czy świadczone będą usługi doradcze w zakresie IT czy usługi utrzymania sieci komputerowej?
Ministerstwo Finansów wyjaśniło m.in., że usługi prawne, usługi księgowe, w tym audytu finansowego oraz usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, nie mieszczą się w katalogu usług objętych limitem z art. 15e ustawy o CIT. Usługi te nie są świadczeniami o podobnych charakterze do usług wymienionych w ww. regulacji tj. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń.
W grupie świadczeń podobnych do usług wyraźnie nazwanych w art. 15e ustawy o CIT są świadczenia, w przypadku których elementy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych w ww. przepisie przeważają nad cechami charakterystycznymi dla świadczeń w nim niewymienionych. Jako pomocny przy interpretacji tego pojęcia, wskazany został dorobek orzeczniczy powstały na gruncie wykładni przepisu art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT regulującego kwestię poboru podatku u źródła od wypłat dokonywanych za granicę.
Limitowaniu podlegają również wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości tj. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, know-how, prawo do wynalazku czy np. prawo ochronne na znak towarowy. Ale ograniczeniem nie są objęte wydatki za przeniesienie tych praw oraz ich amortyzacja.
Ograniczeniu nie podlegają również koszty usług nabytych od podmiotu powiązanego, jeżeli są refakturowane przez podatnika.
Limitem nie są objęte koszty usług i praw bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usług. Kosztami tymi są wydatki, które wpływają na finalną cenę danego towaru lub usługi.
Wartość wydatków na usługi nieobjęte limitem nie jest brana pod uwagę do kalkulacji progu. Wydatki limitowane są kosztem jeżeli nie przekroczą 3 mln złotych rocznie. Jeżeli przekroczą to są kosztem do wysokości 5% kwoty „podatkowej EBITDA” + 3 mln zł.