Usługi kosmetologa i podologa nie są zwolnione z VAT
W ostatnim czasie można zauważyć dokonywanie przez organy podatkowe zmian wydanych wcześniej interpretacji w zakresie zwolnienia dla czynności związanych z ochroną zdrowia. Przykładem tego rodzaju działań są objęte interpretacje indywidualne, które kilka lat temu potwierdzały zwolnienie z VAT dla usług z zakresu podologii i kosmetologii dermatologicznej. Zmiany interpretacji w tym zakresie są utrzymywane w mocy przez sądy administracyjne, jak np. w niedawnym wyroku WSA w Poznaniu z 8 marca 2018 r., sygn. I SA/Po 1654/17.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która po uzyskaniu tytułu magistra kosmetologii na uniwersytecie medycznym świadczyła usługi w zakresie podologii, polegające na leczeniu schorzeń stóp oraz fizjoterapeutyczne, obejmujące schorzenia skóry, tkanki łącznej, mięśniowej twarzy i ciała. W 2011 r. otrzymała ona interpretację potwierdzającą zastosowanie zwolnienia do świadczonych usług.
Interpretacja ta została zmieniona w 2016 r., gdzie wskazano, że zwolnienie z VAT dotyczy tylko świadczeń wykonywanych przez lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, psychologa lub osobę wykonującą inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, który nie wymienia kosmetologa. Organ podatkowy wskazał, że nawet jeśli usługi podatniczki są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to ze względu na brak uznania kosmetologa za zawód medyczny, nie może ona stosować zwolnienia.
Analogiczne stanowisko ugruntowało się już w orzecznictwie sądów. Przykładowo, NSA w wyroku z 4 października 2016 r. sygn. I FSK 878/14, uznał, że usługi z zakresu podologii nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Podatnicy, którzy wystąpili o interpretacje indywidualne, a następnie otrzymali zmiany tych interpretacji wskazujące na konieczność opodatkowania VAT usług podologicznych i kosmetologicznych powinny pamiętać, że nie oznacza to konieczności zapłaty podatku za poprzednie okresy. Do końca miesiąca (ew. kwartału jeśli składają deklaracje kwartalne) mogą oni korzystać z mocy ochronnej pierwszej interpretacji. Mogą również zaskarżyć zmianę interpretacji do sądu administracyjnego.
Co więcej, za dyskryminującą należy uznać sytuację w której większość zawodów medycznych korzysta ze zwolnienia z VAT, podczas gdy nie obejmuje ono usług z zakresu podologii oraz niektórych zabiegów wykonywanych przez kosmetologów mających cele zdrowotne, a nie kosmetyczne i upiększające. Pożądane byłoby, aby zwolnienie to objęło wszystkie usługi wykonywane w celach medyczno – zdrowotnych, niezależnie od tego, czy świadczący je uprawniony podmiot zalicza się do zawodów regulowanych o specyficznym statusie, czy nie. Jednakże w tym celu konieczna byłaby zmiana przepisów ustawy o działalności leczniczej, co należy do kompetencji parlamentu, a nie organów podatkowych.