Usługi budowlane od niezarejestrowanego dla potrzeb VAT podwykonawcy
Chodzi o specyficzną sytuację kiedy to podwykonawcą jest podmiot mający siedzibę w innym kraju unijnym, wykonujący usługi budowlane wskazane w załączniku nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług i niezarejestrowany dla potrzeb VAT w Polsce.Co wtedy? Rozliczać usługę budowlaną czy też nie? Oto jest pytanie.
Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 17 ust 1 pkt 8 wskazuje warunki konieczne do spełnienia, w jakich nabywca staje się podatnikiem, a tym samym jest obowiązany rozliczyć takie usługi budowlane w deklaracji na zasadzie odwrotnego obciążenia (po stronie podatku należnego i naliczonego).
Oczywiście można się spierać, że nie otrzymało się faktury lub faktura jest nieprawidłowo wystawiona, ale w tym przypadku nie ma ona większego znaczenia. Można też argumentować, że unijny podwykonawca nie jest zarejestrowany w Polsce dla celów VAT. I pewnie znalazłoby się jeszcze kilka powodów, dla których nie ma podstawy do rozliczenia transakcji.
Niemniej jednak należy sobie zadać pytanie, kto jest podatnikiem od takiej transakcji? Podwykonawca czy nabywca?
Tu odpowiedź jest prosta i wynika jasno z przepisów – nabywca. W związku z tym podatniku jeżeli jesteś nabywcą usługi budowlanej wskazanej w załączniku nr 14 do ustawy o VAT do Ciebie należy decyzja dotycząca rozliczenia transakcji mimo wielu braków formalnych leżących po stronie podwykonawcy. Nie rozliczenie takich transakcji w deklaracji to trochę jak gra w rosyjską ruletkę. Może dużo kosztować – odsetki (w przypadku opóźnienia w rozliczeniu usług) są wyższe każdego kolejnego dnia.