Uproszczone sprawozdanie będzie naprawdę prostsze?
Wśród pakietu projektów rozporządzeń opublikowanych 6 września, znalazło się również to dotyczące zakresu danych przekazywanych w informacji o cenach transferowych (TP-R).
Uproszczona i przejrzysta forma
Zaproponowany nowy formularz TP-R ma zastąpić obecnie funkcjonujące uproszczone sprawozdanie CIT-TP. Dane będą przekazywane w formie XML, co – zdaniem MF – ma pozwolić na ograniczenie czasu związanego z wypełnianiem sprawozdania i uprościć proces przekazywania danych. Poza tym, aktualna forma przekazywania danych nie umożliwia automatyzacji analizy otrzymanych przez organy informacji.
Precyzyjne typowanie podmiotów do kontroli
Nowa forma przekazywania informacji ma pozwolić na bardziej precyzyjne typowanie podmiotów do kontroli. Analiza statystyczna informacji przekazywanych przez podatników w TP-R ma umożliwić także łatwiejszą identyfikację potencjalnych obszarów ryzyk podatkowych.
Uproszczony zakres danych i informacji
Według MF, nowy zakres danych ma obejmować tylko te informacje, które podatnik i tak musi zebrać, aby sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych.
Ministerstwo zmianę zakresu informacji argumentuje troską o podatników. Podkreśla, że względu na swoją zawartość, obecne raportowanie jest dla podatników uciążliwym obowiązkiem administracyjnym a sami podatnicy zgłaszają wiele wątpliwości dotyczących wypełniania deklaracji. Jednocześnie jednak wprost wskazuje, że w aktualnym brzmieniu formularza CIT-TP, przedstawiony zakres informacji jest niewystarczający do sprawnej identyfikacji i oceny zjawiska zaniżenia dochodów w transakcjach zawieranych przez podatnika z podmiotami powiązanymi.
Wydaje się jednak, że Ministerstwo nie tyle uprościło zakres informacji a w ogóle zmieniło samą koncepcję formularza. Wśród danych, które podatnicy będą raportować, oprócz ogólnych danych identyfikacyjnych i finansowych, wskazano również dane dotyczące poszczególnych transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi (lub krajami z tzw. „rajów podatkowych”) jak strony transakcji, jej rodzaj, wartość (w przypadku transakcji finansowych wskazać będzie trzeba zarówno kapitał jak i odsetki), sposób weryfikacji ceny wraz ze wskazaniem wartości wyznaczonego przedziału rynkowego.
Naszym zdaniem wprowadzenie raportowania w przedstawionym kształcie może skutkować dla podatników znacząco większym nakładem pracy w porównaniu do aktualnie obowiązującego formularza CIT-TP
Termin
Ministerstwo wskazało, że informację o cenach transferowych przekazywać będzie trzeba raz w roku w terminie składania oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Planowaną datą obowiązywania nowej formy przekazywania informacji jest 1 stycznia 2019 roku. Projekt nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy nowy wzór będzie obowiązywał podatników, którzy rozpoczną rok podatkowy po 1 stycznia 2019 czy też będą mogli z niego korzystać już ci, którzy będą przekazywać informację w 2019 roku za rok poprzedni.
Podkreślono, że podobny sposób raportowania wprowadziły już inne państwa- jak np. Czechy, Węgry oraz Norwegia.