Ulga podatkowa na powrót z zagranicy. Jak nie stracić jej w ostatnich dniach roku?
Kolejne interpretacje indywidualne Dyrektora KIS potwierdzają, że jeśli emigrant planuje skorzystać z ulgi na powrót począwszy od 2025 r., nie powinien przygotowywać się zbyt wcześnie do formalnego powrotu do Polski. Zwolnienie z PIT przysługuje bowiem osobom, które nie utrzymywały do tej pory ścisłych związków z naszym krajem. Przyjazd na święta Bożego Narodzenia czy sylwestra może więc pozbawić możliwości skorzystania z niego.
Jak podkreśla Anna Misiak, doradca podatkowy, partner, szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców MDDP, problem nabiera znaczenia w szczególności pod koniec roku:
„Każdy podatnik, który spełnia warunki brzegowe skorzystania z ulgi na powrót, powinien dokładnie przeanalizować okoliczności związane ze swoim pobytem w Polsce, przyjazdami do rodziny, związkami z Polską przed przeniesieniem swojego centrum interesów życiowych do naszego kraju”.
Nasza ekspertka podkreśla, że wszystkie związki z Polską mogą wpłynąć na prawo do skorzystania z ulgi. Dotyczy to nie tylko więzów rodzinnych, ale także gospodarczych z Polską, które, według organów podatkowych, mogą ograniczyć prawo do zwolnienia, a nawet spowodować, że nie będzie ono przysługiwać.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9687834,ulga-podatkowa-na-powrot-z-zagranicy-jak-nie-stracic-jej-w-ostatnich.html.