Ulga na prototyp i ulga na robotyzację – o co pytają na szkoleniach?
Ulga na prototyp pozwala odliczyć nawet 30% sumy kosztów poniesionych na produkcję próbną i wprowadzenie nowego produktu na rynek. Z kolei ulga na robotyzację to nowy rodzaj ulgi podatkowej wprowadzonej w ramach pakietu „Polski Ład”. Ma ona wesprzeć automatyzację procesów produkcyjnych i przyczynić się do modernizacji polskich firm. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z ulgi na robotyzację będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na robotyzację. Ulga będzie obowiązywać tylko przez pięć lat – do 2026 r.
Na pytania dotyczące szczegółów funkcjonowania ulgi na prototyp i ulgi na robotyzację odpowiadają eksperci podatkowi MDDP:
- Czym różni się ulga B+R i ulga na prototyp, tj., gdzie przebiega granica między nimi? Czy zakup urządzeń wykorzystywanych w działalności B+R może być rozliczany w ramach ulgi B+R czy ulgi na prototyp?
- Czy ulga na prototyp musi zakończyć się rozpoczęciem produkcji?
oraz
- Co oznacza, że robot jest „przemysłowy”?
- Czy jest możliwe korzystanie z ulgi na robotyzację w przypadku zakupu robotów wykorzystywanych w pracach magazynowych?
- Czy stosując ulgę na robotyzację należy brać pod uwagę całą wartość wydatków poniesionych na roboty, czy odpisy amortyzacyjne?
- Planujemy zakup zorganizowanej części likwidowanego przedsiębiorstwa. W jego skład wchodzą roboty. Nie wiemy czy kupujący rozliczał ulgę na robotyzację, a czy możemy zakup tych robotów rozliczyć w uldze?
- Czy można zastąpić robota rozliczanego w uldze nowszym (lepszym) urządzeniem i kontynuować rozliczenie ulgi?
_____
#WIĘCEJ w artykule Bartosza Głowackiego, Konrada Medolińskiego i Dariusza Fistka:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58990,19-czerwca-2023/76299,Podatki-i-Ksiegowosc/862624,Ulga-na-prototyp-i-ulga-na-robotyzacje.html.