Ulga mieszkaniowa. Jej dziedziczenie wciąż budzi wątpliwości
Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jeśli spadkodawca nie wydatkował przychodu na własne cele mieszkaniowe, to jego spadkobiercy nie mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
Podatnik, aby uniknąć konieczności zapłaty podatku, ma trzy lata liczone od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości na przeznaczenie na własne cele mieszkaniowe uzyskanych środków pieniężnych. Spadkobiercy, którzy odpowiadają za zobowiązania podatkowe zmarłego, także chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Dyrektor KIS uważa jednak, że nawet jeśli spadkobierca przeznaczy uzyskane środki na własne cele mieszkaniowe, nie będzie mógł skorzystać z ulgi, do której miał prawo spadkodawca.
Jak tłumaczy Karolina Demska, doradca podatkowy i starszy konsultant w MDDP, stanowisko to częściowo przeczy argumentacji przedstawionej przez Dyrektora KIS w uzasadnieniu interpretacji indywidualnej:
„Organ podatkowy staje jednocześnie na stanowisku, że ulga mieszkaniowa stanowi prawo majątkowe i podlega dziedziczeniu. Warto podkreślić, że taki pogląd od wielu lat reprezentowany jest przez sądy administracyjne i judykaturę, co organ sam zauważa.
Według WSA w Bydgoszczy sam fakt, że prawo do zwolnienia podatkowego dotyczy podatnika, nie oznacza jeszcze, że jest to zawsze prawo osobiste”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9578016,ulga-mieszkaniowa-jej-dziedziczenie-wciaz-budzi-watpliwosci.html.