Uchylenie decyzji wymiarowej może pozwolić na przedawnienie zobowiązania
26 lutego 2018r. Naczelny Sąd Administracyjny, w składzie 7 sędziów, podjął uchwałę mającą duże znaczenie dla oceny przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Zgodnie z tą uchwałą, jeżeli organy podatkowe wyegzekwują zaległość podatkową wynikającą z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego (a więc decyzji, w której organ podatkowy obliczy podatek w wysokości innej niż wskazana przez podatnika w deklaracji), a następnie decyzja ta zostanie uchylona, to uchylenie tej decyzji (a więc podstawy do prowadzenia czynności egzekucyjnych wobec podatnika) niweczy wszystkie skutki, które były efektem działania organu egzekucyjnego – w tym także przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Przypomnieć należy, że podatnik, który otrzyma decyzję organu II instancji zobowiązany jest do zapłaty kwoty zaległości wynikającej z tej decyzji. Nierzadko jednak organy podatkowe – zanim podatnik dobrowolnie wpłaci należną kwotę – podejmują czynności egzekucyjne, np. zajmując podatnikowi rachunek bankowy.
Takie działanie organów podatkowych ma dla podatnika konsekwencje nie tylko finansowe (organ pobiera bowiem za swoje czynności opłatę egzekucyjną). Zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony przerywa bowiem bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, który to termin biegnie na nowo (i wynosi kolejne 5 lat) od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. W praktyce zdarzały się (i to nierzadko) przypadki, w których działania egzekucyjne podejmowane były tuż przed upływem terminu przedawnienia, bez czekania na dobrowolną wpłatę zaległości przez podatnika.
Do wydania uchwały sądy administracyjne niejednolicie orzekały jakie są konsekwencje uchylenia decyzji wymiarowej, która została wyegzekwowana.
Uchwała przesądziła, że organy podatkowe nie mogą powołać się na przerwanie biegu terminu przedawnienia jeżeli decyzja, na podstawie której prowadzona była egzekucja okazała się być nieprawidłowa.