Uchwała NSA przesądzi, co z przedawnieniem podatków
Niewykluczone, że część postanowień fiskusa została podpisana przez naczelnika niewłaściwego urzędu. Jaki jest tego skutek? Mogły się przedawnić zobowiązania wielu podatników, a skarbówka będzie musiała zwrócić pieniądze.
W minionym tygodniu jeden ze składów orzekających NSA zadał pytanie prawne, na które odpowiedź poznamy prawdopodobnie dopiero w uchwale (postanowienie z 9 lipca 2024 r., sygn. akt II FSI 442/24).
Pytanie dotyczy tego, czy naczelnik urzędu skarbowego może nakładać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom wymiarowym, które wydał naczelnik innego urzędu – celno-skarbowego?
Jeżeli odpowiedź będzie negatywna, będzie to prawdopodobnie oznaczało istotny problem dla Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak tłumaczy Jakub Warnieło, starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych w MDDP:
Może się okazać, że w wyniku błędnego nałożenia rygoru natychmiastowej wykonalności nie doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia podatku. W rezultacie wiele zaległości podatników uległo przedawnieniu wcześniej, niż uważał fiskus.
To z kolei oznacza, że skarbówka będzie musiała zwrócić wraz z oprocentowaniem kwoty zapłacone przez podatników na podstawie decyzji, którym nieprawidłowo nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Pytanie NSA wynika z niesłychanej wagi tego zagadnienia. W takich sprawach nie ma miejsca na jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do interpretacji przepisów – podkreśla nasz ekspert.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59587,16-lipca-2024/77890,Prawnik/916093,Uchwala-NSA-przesadzi-co-z-przedawnieniem-podatkow.html.