Trudniej o zwolnienie dla odsetek niż dla dywidendy
Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację dotyczącą podatku u źródła od wypłacalnych za granicę odsetek i należności licencyjnych. Jednak interpretacja ta różni się od tej wydanej kilka dni wcześniej, która odnosiła się do opodatkowania dywidend. Jak wskazują doradcy podatkowi – nie jest to niespodzianką.
Warto podkreślić, że Ministerstwo Finansów kilkukrotnie zwracało uwagę na rozbieżności pomiędzy treścią unijnej dyrektywy dotyczącej dywidend (dyrektywa 90/435/EWG) a treścią tej dotyczącej odsetek i należności licencyjnych (dyrektywa 2003/49/WE).
Jednak w tym kontekście Bartosz Głowacki, partner, doradca podatkowy, podkreśla, że w szczególności dziwić może odmienna interpretacja identycznie brzmiącego przepisu:
„To sytuacja bez precedensu. Pomińmy elementarną klarowność tego zdania, która nie wymaga żadnej specyficznej metody wykładni, innej niż językowa. Warto zauważyć, że wyjaśnienia zawarte w interpretacji ogólnej same mogą wymagać dalszych wyjaśnień”.
Co więcej, w interpretacji ogólnej MF wskazuje, że należy oceniać ustawowy warunek „przez pryzmat obowiązujących w kraju jej rezydencji podatkowej przepisów prawa podatkowego” lub „przez pryzmat przyznanych przez administrację podatkową szczególnych preferencji podatkowych”. Jednak nasz ekspert ma wątpliwości co do tego, kto ma to oceniać:
„Można przyjąć, że podatnik jest świadom sposobu, w jaki rozlicza podatek dochodowy w kraju swojej rezydencji podatkowej, składając oświadczenie wymagane ustawą o CIT. Niemniej może on nie mieć pewności, czy jego indywidualna sytuacja jest z polskiej perspektywy „szczególna”, „specyficzna” i jak może wpłynąć na stosowanie w jego przypadku zwolnienia od podatku u źródła odsetek lub należności wypłacanych z Polski”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9680030,trudniej-o-zwolnienie-dla-odsetek-niz-dla-dywidendy.html.