Transakcje z rajami podatkowymi też trzeba udokumentować
Dla większości podatników pojęcie cen transferowych kojarzy się z transakcjami realizowanymi z podmiotami powiązanymi i związanymi z tym obowiązkami dokumentacyjnymi i sprawozdawczymi (po spełnieniu określonych przesłanek). Warto pamiętać, że regulacje z zakresu cen transferowych odnoszą się także do transakcji, w ramach których, bezpośrednio lub pośrednio, następuje zapłata na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raje podatkowe). Pojęcie raju podatkowego powszechnie kojarzy się z egzotycznymi i dalekimi terytoriami (jak np. Republika Malediwów czy Republika Seszeli). Dlatego dla części podatników może być zaskoczeniem, że kraje uznane za raje podatkowe mogą leżeć w Europie (księstwo Andory czy księstwo Monako), lub też stanowić terytorium, z którym w ramach działalności operacyjnej prowadzi się standardowe i regularne kontakty biznesowe (np. Hong-Kong).
Ważne jest, że w przypadku transakcji z rajami podatkowymi nie ma znaczenia czy podmioty są powiązane. W efekcie, każdy polski podatnik:
- dokonujący (bezpośrednio lub pośrednio) zapłaty na rzecz podmiotu z raju podatkowego (nawet niepowiązanego), jeżeli łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona przekracza wartość 100 tyś zł; lub
- zawierający z podmiotem z raju podatkowego umowę spółki niebędącej osobą prawną lub umowę wspólnego przedsięwzięcia (gdzie wkłady przekraczają 100 tyś zł)