Transakcje, dla których podatnikiem jest nabywca
- Akademia Pana TAXA
- 4 minuty
Podatnikiem VAT może być również nabywca towarów lub usług, jeżeli transakcja dokonywana jest w okolicznościach opisanych w art. 17 ustawy o VAT.
Transakcje, które wymienia ten przepis to:
- import towarów;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT);
- import usług;
- nabycie towarów w kraju od zagranicznych podatników.
We wszystkich wskazanych wyżej przypadkach zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążania (ang. reverse charge mechanism), w którym odpowiedzialnym za odprowadzenie VAT jest nabywca, a nie sprzedawca lub wykonawca usługi.
Dodatkowo, wszystkie wymienione powyżej transakcje mają charakter transgraniczny, a więc zachodzą między kontrahentami z różnych państw. Celem wprowadzenia tego przepisu, zgodnie z którym obowiązek rozliczenia VAT przeniesiony został na nabywcę, jest łatwiejsza ściągalność podatku w sytuacji gdy dostawca towarów lub usług jest zagranicznym podmiotem. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest dochodzenie podatku od nabywcy usługi lub towaru, który ma siedzibę w kraju rozliczenia VAT. Ponadto, podmiot biorący udział w transakcjach z zagranicznymi kontrahentami, nie jest od razu zmuszony do rejestracji dla celów VAT w innym kraju.
Import towarów – art. 17 ust. 1 pkt 1 i pkt 2
Podatnikami są podmioty, które dokonują importu towarów z kraju trzeciego, również gdy ma to miejsce w ramach procedur specjalnych.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 7 ustawy o VAT import jest to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Nabywca jest podatnikiem z tytułu importu towarów i jest on zobowiązany do zapłaty podatku. Jeżeli importowane towary są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, to służy mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – art. 17 ust. 1 pkt 3
WNT jest swego rodzaju importem towarów wewnątrz UE – definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia zawierają art. 9 oraz 11 ustawy o VAT.
W przypadku WNT, rozliczenie VAT, którego obowiązek przeniesiono na nabywcę, dokonane zostanie w państwie przeznaczenia towaru (tj. w miejscu, do którego ostatecznie przemieszczono towar) i opodatkowane VAT zgodnie z obowiązującymi przepisani w tym kraju.
Co do zasady, WNT (podobnie jak import usług) jest neutralne dla podatników, bowiem podatek należny jest zarazem podatkiem naliczonym, oczywiście w części dającej podatnikowi prawo do odliczenia VAT.
Import usług – art. 17 ust. 1 pkt 4
W przypadku importu usług, w pierwszej kolejności należy ustalić czy miejscem świadczenia usług, zgodnie z regulacjami art. 28a–28o ustawy o VAT jest Polska.
Następnie, należy przeanalizować czy spełnione zostały wymogi określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, nabywca usług rozliczy VAT z tytułu importu usług w Polsce, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) Usługodawca:
- Nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – Przepisy te nie uzależniają zatem opodatkowania od kwestii, czy usługodawca jest podatnikiem zarejestrowanym do VAT w Polsce (tylko w przypadku usług związanych z nieruchomościami warunkiem jest, aby podatnik nie był zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT).
- Jeżeli usługodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to stałe miejsce działalności gospodarczej usługodawcy nie może brać udziału w świadczeniu tej konkretnej usługi (art. 17 ust. 1a ustawy o VAT).
b) Usługobiorca:
W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT (zasada miejsce świadczenia według miejsca siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy):
- jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, lub
- osobą prawną niebędącą podatnikiem zarejestrowaną lub obowiązaną do zarejestrowania do VAT UE.
W pozostałych przypadkach (np. art. 28e):
- podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub
- osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do VAT UE.
Przykład: Polska Spółka A nabywa usługi marketingowe od Spółki B z Niemiec, która nie posiada stałego miejsca prowadzenie działalności w Polsce. Spółka B zarejestrowana jest jednak dla celów VAT w Polsce. W przypadku świadczenia usług marketingowych zastosowanie znajdzie art. 28b, a więc miejscem świadczenia usług jest siedziba usługobiorcy, a w tym przypadku jest to Polska. Mimo rejestracji Spółki B dla celów VAT w Polsce (niemającej w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalność), to Spółka A rozliczy VAT w ramach importu usług nabywanych od Spółki B.
Nabycie towarów w kraju od zagranicznych podatników- art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT
Artykuł 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT dotyczy dostaw krajowych, a nie np. transgranicznych jak WNT. Mechanizm odwrotnego obciążenia będzie miał zastosowanie w przypadku nabycia towarów w Polsce, w sytuacji gdy:
Sprzedawca:
- Nie ma siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
- Nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce.
- Jeżeli dostawca towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to stałe miejsce działalności gospodarczej usługodawcy nie może brać udziału w świadczeniu tej konkretnej dostawie (art. 17 ust. 1a ustawy o VAT).
Nabywca:
- Jest podatnikiem posiadającym w Polsce siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,
- albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, która ma siedzibę w Polsce i jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE.
Inne zasady dotyczą dostawy (których nie omawiamy w tym blogu) towarów takich jak gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej oraz dostawy bonów jednego przeznaczenia.
Przykład 1: Polski podatnik X sprzedaje towary w Polsce włoskiemu podatnikowi Y, który nie ma siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz nie jest zarejestrowany do VAT w Polsce. Następnie podmiot Y odprzedaje towar innemu polskiemu podatnikowi Z na terytorium Polski. W takiej sytuacji, podmiot Y nie musi rejestrować się do VAT w Polsce, ponieważ to polski podatnik Z rozliczy VAT z tytułu ostatniej dostawy Y-Z, dla której podatnikiem jest nabywca.
Przykład 2: Podatnik niemiecki A, zarejestrowany do VAT w Polsce, sprzedaje materiały biurowe polskiemu podatnikowi B na terytorium Polski. Mimo, iż podatnik A nie posiada siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, to związku z tym, iż zarejestrowany jest dla celów VAT w Polsce, to on jako sprzedawca towarów rozliczy VAT w polskiej deklaracji.
Transakcje WNT i importu towarów omówimy szczegółowo w kolejnych blogach 😊.
Powiązane treści
Starszy Konsultant
Tel.: +48 503 973 010