TP-R - największe wyzwanie drugiej połowy 2020 roku – o jakich transakcjach nie zapomnieć w TP-R?
W celu prawidłowego wypełnienia TP-R należy zadbać o prawidłową identyfikację obowiązków z zakresu cen transferowych i właściwie zidentyfikowanie wszystkich transakcji z podmiotami powiązanymi, które podlegają w danym roku obowiązkom dokumentacyjnym.
Szczególnie trudne może się to okazać w przypadku takich podmiotów, które realizują dużą liczbę rozliczeń z podmiotami powiązanymi. W takich sytuacjach właściwa identyfikacja obowiązków TP jest kluczowa do należytego wypełnienia wszystkich ciążących na podatnikach wymogów podatkowych.
Musimy pamiętać, że w TP-R nie raportujemy tylko transakcji nowo zawartych w 2019 r. Nie należy zapominać o transakcjach kontynuowanych w danym roku, czyli mogących rozpocząć się kilka lat wcześniej, a cały czas aktywnych w 2019 r. Mowa tu na przykład o pożyczkach zawartych kilka, czy kilkanaście lat temu, a nadal niespłaconych. Takie pożyczki nadal są transakcjami realizowanymi w 2019 roku, które należy przeanalizować pod kątem obowiązków TP.
Ponadto, sporo jest rozliczeń z podmiotami powiązanymi, które mogą nie być uwzględniane w notach sprawozdania finansowego dot. transakcji z podmiotami powiązanymi. Są to np. poręczenia, których często nie widać na pierwszy rzut oka w sprawozdaniu finansowym. Informacje można o nich wyczytać w częściach dodatkowych sprawozdania i nie zawsze uwzględniają informację o ich realizacji przy udziale podmiotów powiązanych.
Rozliczenia z podmiotami powiązanymi, które wstępnie mogą nie wydawać się „transakcjami”, a które powinny zostać pokryte TP-R to wszelkiego rodzaju transfery pomiędzy podmiotami, tzw. restrukturyzacje działalności. Warto pamiętać, iż nawet transfery nieodpłatne dokonywane w ramach Grupy powinny zostać zaraportowane w TP-R.
Warto zwrócić uwagę na rozliczenia wewnętrzne pomiędzy podmiotami powiązanymi, które rozliczane są tylko za pomocą dokumentów wewnętrznych (np. not), czy transakcje zawierane z podmiotami niezależnymi, ale zlokalizowanymi w rajach podatkowych – te również podlegają obowiązkom raportowania TP-R.
Powyżej zostały wskazane tylko przykłady transakcji, które należy zaraportować w formularzu TP-R. Pamiętajmy, iż formularz ten to narzędzie, które ma służyć organom podatkowym do identyfikacji ryzyk TP, dlatego tak ważne jest zadbanie aby wypełnić je z należytą starannością. Wsparciem do właściwej identyfikacji wszystkich rozliczeń z podmiotami powiązanymi może okazać się nasza autorska aplikacja smart.TP-R. Dzięki wbudowanym komentarzom pozwala na sprawne i szybkie uporanie się z właściwą identyfikacją wszystkich rozliczeń z podmiotami powiązanymi poprzez sugestie i podpowiedzi, na które transakcje zwrócić uwagę i które uwzględnić w TP-R. Po więcej informacji na temat aplikacji zachęcam do bezpośredniego kontaktu lub odwiedzenia naszej strony internetowej.