TP-R - największe wyzwanie drugiej połowy 2020 roku - kondycja/ocena podmiotu na tle branży na podstawie określonych wskaźników finansowych
W formularzu TP-R, poza podaniem informacji o transakcjach realizowanych z podmiotami powiązanymi w 2019 r., podatnicy zobowiązani są do wskazania wartości czterech wskaźników finansowych dotyczących rentowności przedsiębiorstwa, tj. marży operacyjnej, marży zysku brutto, rentowności aktywów oraz rentowności kapitału własnego.
Wybrane na potrzeby TP-R wskaźniki rentowności pozwolą w syntetyczny sposób zobrazować kondycję finansową podmiotu składającego formularz TP-R. Ponadto, co bardziej istotne, mając na względzie, że wszystkie podmioty składające TP-R będą posługiwać się tymi samymi wskaźnikami, organy będą mogły w prosty, algorytmiczny sposób porównać kondycję danego podmiotu na tle branży.
Sposób kalkulacji wskaźników do TP-R został określony przez Ministra Finansów w objaśnieniach stanowiących załączniki do rozporządzeń wykonawczych dotyczących TP-R. Wskaźniki finansowe należy uzupełnić w sekcji D („Dodatkowe dane podmiotu, dla którego jest składana informacja”) formularza TP-R, po uprzednim wyborze rodzaju podmiotu, dla którego składana jest informacja. Podstawą kalkulacji wskaźników powinny być dane finansowe z zatwierdzonego sprawozdania finansowego podmiotu, sporządzonego na ostatni dzień roku obrotowego. Warto zauważyć, że w przypadku, gdy dane będące podstawą kalkulacji wskaźników rentowności, z jakiegoś powodu ulegną zmianie, wówczas należy ponownie skalkulować wskaźniki i złożyć korektę formularza TP-R.
Niewątpliwe, na tle wyzwań, jakim jest prawidłowe zaraportowanie poszczególnych transakcji, kalkulacja wartości wskaźników wydaje się nieszczególnie skomplikowana. Niemniej, jak się okazuje w praktyce, ta sekcja formularza TP-R również może przysparzać problemów i budzić wiele wątpliwości. Niektóre z nich zostały już zaadresowane przez Ministerstwo Finansów w wydanych z końcem września br. „Pytaniach i odpowiedziach dotyczących formularza TP-R”.
Ministerstwo Finansów odniosło się m.in. do problemu kalkulowania wskaźników rentowności w sytuacji, gdy w trakcie roku nastąpiło połączenie z inną spółką. Zgodnie z wyjaśnieniami MF, w przypadku, gdy na skutek połączenia księgi spółki przejmowanej zostały zamknięte – nie należy dodawać danych ze sprawozdania finansowego spółki przejętej za okres sprzed połączenia. Zaś, w sytuacji, w której przejęcie spółki odbyło się bez zamknięcia jej ksiąg – wskaźniki spółki przejmującej należy obliczyć na podstawie danych ze sprawozdania finansowego tej spółki za okres zgodny z okresem, za jaki składana jest informacja TP-R. Jednak nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Ministerstwo Finansów nie odniosło się bowiem do obowiązków drugiej strony, tj. spółki przejmowanej. Na jakiej podstawie powinny być policzone wskaźniki spółki przejmowanej, w sytuacji kiedy została przejęta bez zamknięcia jej ksiąg rachunkowych?
Inne pytanie, związane z kalkulacją wskaźników na potrzeby TP-R, odnosi się do szacowania wskaźników podmiotu niedysponującego niektórymi danymi w formacie pozycji wskazanych jako składowe wskaźników, np. podmiotu sporządzającego sprawozdanie finansowe zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF) albo dla jednostek mikro lub małych (według wzoru z ograniczoną liczbą pozycji). Zdaniem MF, podmiot, który nie dysponuje danymi na potrzeby obliczenia wskaźników zgodnie z wzorami z objaśnień do rozporządzenia, powinien zastosować formuły możliwie najbardziej zbliżone, obliczone w oparciu o korespondujące pozycje posiadanego sprawozdania finansowego. W tym miejscu pojawia się kolejna wątpliwość – na ile wiarygodnie są wskaźniki policzone na danych zbliżonych do pozycji SF wskazanych we wzorze MF, oraz co w sytuacji, gdy pewnych pozycji w sprawozdaniu finansowym po prostu nie ma. Czy kalkulacja wskaźników z pominięciem niektórych pozycji (wpisaniem w ich miejsca zer) nadal rzetelnie odzwierciedli sytuację podmiotu i pozwoli wiarygodnie porównać jego rentowność z wynikami innych podmiotów z branży?
A co w sytuacji, kiedy główną działalnością podmiotu jest np. działalność finansowa, a podmiot nie odnotowuje przychodów i kosztów w pozycjach operacyjnych sprawozdania finansowego? Albo kiedy podmiot zobowiązany do złożenia formularza TP-R jest przykładowo funduszem inwestycyjnym, którego sprawozdanie finansowe jest zbudowane zupełnie inaczej. W jaki sposób skalkulować dla takiego podmiotu wskaźniki w sekcji D formularza TP-R?
Przywołane wyżej wątpliwości to tylko niektóre z dylematów przed jakimi staną podatnicy przed 31 grudnia br. Raportowanie wartości wskaźników rentowności w TP-R może nie wydawać się aż tak istotne, jak raportowanie poszczególnych transakcji kontrolowanych, niemniej warto pamiętać, że to jak podmiot prezentuje się na tle branży może mieć wpływ na typowanie do ewentualnej kontroli.
Pytań jest dużo, a odpowiedzi bardzo często nie są oczywiste. Dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej autorskiej aplikacji, która ułatwia przygotowanie formularzy TP-R. Aplikacja SMART.TP-R zawiera cenne wskazówki i porady oparte na naszych doświadczeniach i praktyce. Po więcej informacji na temat aplikacji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony https://www.mddp.pl/aplikacja-smart-tp-r/