To koniec ulg i zwolnień podatkowych dla części firm? Tłumaczymy skutki nowego podatku od 2025 r.
Prezydent podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym, która zakłada, że globalny podatek minimalny wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Zgodnie z nowymi przepisami, największe podmioty będą musiały zapłacić co najmniej 15-procentowy podatek od dochodu osiągniętego w każdym państwie, w którym prowadzą działalność gospodarczą.
Nowa danina może oznaczać spadek atrakcyjności Polski jako miejsca do lokowania inwestycji. Przepisy dają jednak rządzącym narzędzia, aby w niektórych przypadkach umożliwili wyłączenie z konieczności zapłaty podatku.
Jak podkreśla Łukasz Kumkowski, starszy menedżer, doradca podatkowy, radca prawny w MDDP, taka szansa istnieje m.in. w przypadku ulg strefowych. Ekspert tłumaczy, że kwalifikowane zwrotne kredyty podatkowe nie będą podlegały GloBE:
„Aby ulgi podatkowe i zwolnienia nie skutkowały zapłatą podatku wyrównawczego, muszą mieć taką formułę, aby mogły zostać uznane za tzw. kwalifikowane zwrotne kredyty podatkowe”.
Podatnicy muszą jednak jeszcze poczekać na jasne stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie dostosowania polskich ulg podatkowych do nowych przepisów.
„Brak działania ze strony MF mógłby — w praktyce — oznaczać, że podmioty należące do grup objętych GloBE i mające prawo do preferencji strefowych, np. ulgi PSI, mogą być zobowiązane do zapłaty podatku GloBE. Z tego też względu przedsiębiorcy oczekują możliwie szybkich rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą na dostosowanie polskich ulg podatkowych do wymogów dla kwalifikowanego zwrotnego kredytu podatkowego” – dodaje Łukasz Kumkowski.
***
#WIĘCEJ na stronie Business Insider >> https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/jak-nowy-podatek-minimalny-wplynie-na-polski-rynek/mrqhdjm.