Tax Free dla małych przedsiębiorców
W sprawie C-307/16 Pieńkowski, TSUE uznał za niezgodne z Dyrektywą VAT niektóre przepisy regulujące zasady zwrotu VAT dla podróżnych.
Sprawa dotyczyła rozliczeń VAT polskiego przedsiębiorcy, który zdecydował się na dokonywanie zwrotu VAT podróżnym dokonywującym zakupów w jego przedsiębiorstwie. Otóż organy podatkowe zarzuciły mu, iż nie miał on prawa do dokonywania bezpośredniego zwrotu VAT podróżnym z uwagi na niespełnienie warunku wysokości obrotów za rok ubiegły wynoszącego 400.000 zł. przewidzianego w art. 127 ust. 6 ustawy o VAT, a w związku z tym, iż także nie miał zawartej umowy z podmiotem dokonującym takiego zwrotu – odmówiły prawa do stosowania 0% stawki VAT w eksporcie.
TSUE stwierdził, iż prawo do zastosowania zwolnienia z VAT w eksporcie (czyli stawki 0% VAT będącej jej odpowiednikiem w polskich przepisach) nie może być uzależnione od limitu obrotów podatnika, ani od zawarcia przez niego odpowiedniej umowy z podmiotem dokonującym zwrotu VAT podróżnym, gdyż takie warunki nie są przewidziane w art. 146 ust. 1b ani w art. 147 Dyrektywy VAT. Z kolei, iż wprowadzenie takiego limitu przez polskiego ustawodawcę nie może być uznane za działania niezbędne do osiągnięcia celu w postaci zapobiegania oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania, gdyż poprzez wywóz takich towarów z obszaru celnego Unii nie istnieje ryzyko oszustwa.
Orzeczenie TSUE zasługuje na aprobatę, gdyż rzeczywiście przepisy ustawy o VAT w obecnym kształcie regulujące zwrot VAT dla podróżnych tworzą nieuzasadnioną barierę administracyjną, która skutkuje gorszymi warunki prowadzenia działalności dla mniejszych podmiotów, które nie osiągają wysokich obrotów w handlu. Ponadto kara za niezastosowanie tych przepisów jest w istocie drakońska, gdyż oznacza konieczność zapłaty VAT „z własnej kieszeni” przez te podmioty, co może oznaczać ich bankructwo. Należy zatem oczekiwać szybkiej nowelizacji przepisów ustawy o VAT.