Tarcza 4.0 – zmiany w podatkach dochodowych
Od 24 czerwca obowiązuje ustawa wprowadzająca kolejny pakiet pomocowy w związku z pandemią koronawirusa, znana powszechnie jako „Tarcza 4.0”[¹]. Część instrumentów dotyczy podatków dochodowych.
- Kluczowa zmiana dotyczy wprowadzenia zwolnienia z podatku od przychodów z budynków (tzw. minimalnego podatku dochodowego) w odniesieniu do przychodów ustalonych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. Zwolnienie ma powszechny charakter i nie jest uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków. Oznacza to, że za 2020 r. podatek minimalny jest należny tylko za styczeń i luty. Jednocześnie uchylono dotychczasowe rozwiązania pomocowe polegające na odroczeniu terminu płatności podatku minimalnego za miesiące marzec-maj. Podatnicy, którzy dokonali już zapłaty podatku minimalnego za miesiące objęte zwolnieniem, będą mieli podstawę do uzyskania ich zwrotu. Zwolnienie dotyczy każdego podatnika bez względu na ramy czasowe roku podatkowego dla celów podatków dochodowych.
- W zakresie tzw. ulgi na złe długi, funkcjonującej w podatkach dochodowych od 2020 r., u podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2019r., zmieniono okres od upływu terminu zapłaty należności, po którym wierzyciel ma prawo do dokonania korekty rozliczeń, tj. z 90 dni na 30 dni. Powyższe prawo przysługuje tylko w 2020 r. i w stosunku do podatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Szczególny mechanizm korekty zaliczek przewidziano dla podatników, którzy rozliczają się na zasadzie zaliczek uproszczonych. Zmiany nie objęły korekt rozliczeń po stronie dłużnika.
- Rozszerzono katalog kar umownych, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów o zapłacone kary umowne i odszkodowania, jeżeli wada dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoka w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoka w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług, powstała w związku z COVID-19.
- Wprowadzono uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn przekazanych pomiędzy styczniem a wrześniem 2020 r.:
- w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 na rzecz niektórych instytucji pomocy społecznej (m.in. DPS-om, noclegowniom dla bezdomnych);
- na rzecz instytucji oświatowych w postaci przenośnych komputerów (wyprodukowanych nie wcześniej niż 3 lata przed dniem ich przekazania).