Spółki powstałe w wyniku przekształcenia a obowiązki TP – kolejna odpowiedź MF na interpelację poselską
Obowiązki dokumentacyjne podatników zależą od wysokości przychodów lub kosztów osiągniętych w roku poprzedzającym rok podatkowy. Przepisy podatkowe nie precyzują natomiast, jak podejść do określenia obowiązków dokumentacyjnych dla podmiotów, które powstały w wyniku przekształcenia.
Ustawa o CIT wskazuje, w jaki sposób podejść do określenia obowiązków dokumentacyjnych dla podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym. Jednak zgodnie z treścią przepisów, na które powołano się w interpelacji poselskiej (nr 22035, data wpływu 25.04.2018 r.) za podatnika rozpoczynającego działalność nie uważa się podmiotu powstałego w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną (Przypadek 1) oraz podmiotu utworzonego przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału tego podmiotu prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo lub składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości co najmniej 10 000 EUR (Przypadek 2).
Jak zatem ustalić obowiązki dokumentacyjne dla podmiotów powstałych w wyniku wyżej wskazanych okoliczności? Czy podmioty takie w ogóle są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji cen transferowych za pierwszy rok swojej działalności? Jeżeli tak, przychody lub koszty jakiego podmiotu oraz z jakiego okresu należy uwzględnić przy określaniu obowiązków dokumentacyjnych?
Wyjaśnienie tych wątpliwości znajdziemy w najnowszej odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską (nr 22035, opublikowana 25.05.2018 r.).
Podmioty, które powstały w trakcie roku podatkowego w wyniku okoliczności opisanych w Przypadku 1 oraz Przypadku 2 są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji cen transferowych, jeżeli spełnione są przesłanki określone w Ustawie o CIT (m.in. dokonywanie transakcji / innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi). W przypadku tych podmiotów, ustawodawca przyjął zasadę kontynuacji działalności.
Oznacza to, że aby określić obowiązki dokumentacyjne dla podmiotu powstałego w wyniku przekształcenia spółki osobowej lub podmiotu utworzonego przez osobę fizyczną, która na poczet kapitału tego podmiotu wniosła przedsiębiorstwo lub jego składniki, należy wziąć pod uwagę przychody lub koszty:
- W Przypadku 1 – spółki niebędącej osobą prawną, która uległa przekształceniu,
- W przypadku 2 – osoby fizycznej, która utworzyła podmiot wnosząc na poczet jego kapitału przedsiębiorstwo lub składniki majątku przedsiębiorstwa.