Spółki nieruchomościowe i ich obowiązki – na co należy zwrócić uwagę
Grono podmiotów, na które są nałożone nowe obowiązki jest zawężone do spełniających ustawową definicję spółki nieruchomościowej. Nie każda spółka w strukturze kapitałowej inwestującej w nieruchomości będzie spółką nieruchomościową. Co ciekawe, nowe obowiązki mogą nie dotyczyć np. spółek holdingowych, pomimo tego, że ich majątek pośrednio składa się głównie z nieruchomości o istotnej wartości.
Spółka nieruchomościowa jest definiowana jako podmiot, inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości i posiadający nieruchomości lub prawa do nieruchomości położonych w Polsce. Ich wartość bilansowa, określana na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, powinna stanowić bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów oraz przekroczyć kwotę 10 mln PLN. Wartość nieruchomości dla podmiotów rozpoczynających działalność określa się według ich wartości rynkowej. Dla spełnienia definicji (przez podmiot inny niż rozpoczynający działalność) istotne jest również osiągnięcie przychodów m.in. z wynajmu, zbycia nieruchomości lub z tytułu udziału w innych spółkach nieruchomościowych, które w poprzednim roku podatkowym stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych.
Spółki holdingowe poza inwestowaniem w udziały czy akcje, prowadzą często działalność finansową polegająca m.in. na udzielaniu pożyczek spółkom nieruchomościowym. Podczas analizy danych finansowych może okazać się, że np. przychody odsetkowe tych spółek w poprzednim roku przekroczyły 40% uzyskiwanych przychodów, co oznacza niespełnienie definicji ustawowej.
Na podmioty spełniające definicję spółki nieruchomościowej nałożone zostały następujące obowiązki:
- Pełnienie funkcji płatnika podatku dochodowego
- Obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego
- Przekazywanie informacji o udziałowcach
- Składanie sprawozdań dot. zatorów płatniczych