Spółka z niższym wynikiem w skróconym roku podatkowym bez podatku minimalnego
Przed nami pierwsze rozliczenie minimalnego podatku dochodowego, który z założenia miał przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej. Ten rodzaj daniny obejmuje duże przedsiębiorstwa, które mimo wysokich dochodów płacą niewielkie podatki lub nie płacą ich w ogóle. W ramach regulacji przewidziano jednak mechanizmy umożliwiające skorzystanie z wyłączenia z opodatkowania minimalnym CIT. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw w początkowej fazie działalności, których przychód ze sprzedaży nie przekracza 2 mln euro.
Konrad Medoliński i Aleksandra Szymańska, eksperci MDDP, tłumaczą, czy można skorzystać ze zwolnienia w przypadku skróconego roku podatkowego. Tą istotną kwestię poruszył Dyrektor KIS w jednej z tegorocznych interpretacji indywidualnych:
„Zgodnie z przepisami podatek minimalny nie dotyczy m.in. podmiotów, które osiągnęły znaczny spadek przychodów, jednak w ustawie o CIT brak jest precyzyjnych wytycznych co do postępowania w sytuacji, w której rok podatkowy trwa krócej niż standardowe 12 miesięcy.
Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, spełniwszy kryterium spadku przychodów o co najmniej 30 proc., może skorzystać z tej preferencji, nawet jeśli rok podatkowy został skrócony z powodu przejścia na estoński CIT”.
Ze zwolnienia można skorzystać także w przypadku osiągnięcia wskaźnika rentowności w wysokości co najmniej 2 proc. w jednym z trzech lat poprzedzających rok, za który jest naliczany ten podatek. Mimo że przepis pozornie wydaje się zrozumiały, nie do końca jasne jest, czy znajdzie zastosowanie również do okresu sprzed jego wejścia w życie.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9702372,spolka-z-nizszym-wynikiem-w-skroconym-roku-podatkowym-bez-podatku-mini.html.