Słodko-gorzkie zmiany dla doradców podatkowych, rewolucja dla kandydatów. Takie są oceny
Opublikowany projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym niesie rewolucyjne zmiany dla kandydatów na doradców – zmienią się warunki na egzaminie. Natomiast doradcy podatkowi przyznają, że oczekiwali przede wszystkim większych uprawnień w zakresie składek ZUS, składki zdrowotnej i KKS.
Przypomnijmy, co przewiduje projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym:
Projekt zmian w ustawie o doradztwie podatkowym przewiduje m.in.:
- rozszerzenie uprawnień doradców podatkowych na sprawy dotyczące opłat, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej (np. tzw. opłata małpkowa czy opłata cukrowa), w tym prawo reprezentowania podatników w tych sprawach;
- wprowadzenie stroju urzędowego, czyli togi wraz z obowiązkiem jej używania podczas rozpraw sądowych;
- wprowadzenie do katalogu kar dyscyplinarnych kary pieniężnej – jej wysokość ma być powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę (wynosi ono obecnie 4 300 zł) i wynieść maksymalnie 12-krotność minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie maksymalnie 51 600 zł);
- umożliwienie wykonywania pracy przez doradców podatkowych na rzecz spółek doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Duże zmiany mają dotyczyć też egzaminu na doradcę podatkowego. Chodzi m.in. o:
- wprowadzenia dodatkowej opłaty (wstępnej, bezzwrotnej) za złożenie wniosku o dopuszczenie do egzaminu, jej wysokość nie będzie mogła przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia, a więc obecnie 4 300 zł; wysokość opłaty określi minister w rozporządzeniu,
- likwidację listy pytań i zadań egzaminacyjnych; publikowany będzie jedynie wykaz aktów prawnych stanowiących podstawę dla opracowania takich pytań i zadań przez komisję egzaminacyjną.
- wejście w życie nowelizacji ma spowodować wcześniejsze zakończenie kadencji obecnej komisji egzaminacyjnej.
Anna Misiak, przewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP, partner i doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że doradcom chodzi o możliwość występowania w sprawach ZUS i NFZ przed sądem powszechnym:
„To bardzo ważne. Sprawy ZUS bardzo często zazębiają się z podatkami. Szczególnie po polskim ładzie, gdzie ZUS otrzymuje informację o dochodach podatników prowadzących działalność gospodarczą i na tej podstawie wydaje decyzję o składce zdrowotnej (bardzo często podchodząc do tematu bezrefleksyjnie)”.
Nasz ekspertka dodaje, że to doradca prowadzi postępowanie, przygotowuje wyjaśnienia i objaśnienia dla ZUS, tłumaczy, o co chodzi np. z dochodem z zagranicznych spółek osobowych, ale nie może już reprezentować klienta przed sądem, jeśli nie ma uprawnień radcy prawnego lub adwokata.
***
#WIĘCEJ w serwisie Business Insider >>
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/projekt-nowelizacji-ustawy-o-doradztwie-podatkowym-tak-go-oceniaja-doradcy/5zjjtqe.