Rząd zmieni prawo, by skuteczniej walczyć z przedawnieniem podatków
- NASI EKSPERCI W MEDIACH
- 2 minuty
Przedawnienie podatków cały czas jest ością niezgody między podatnikami a fiskusem. Skarbówka zawiesza jego bieg tam, gdzie jej wygodnie i ściąga zaległości. Często przegrywa jednak w sądach. Nie udało się też systemowe zawieszenie biegu przedawnienia z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowy oręż dostarczy teraz fiskusowi rząd, który szykuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego.
Fiskus zawiesza przedawnienie rozliczeń podatkowych tylko tam, gdzie mu się to opłaca. Uważa m.in., że zawieszenie nie dotyczy postępowań o nadpłatę – ma jednak istotne znaczenie przy zaległościach podatkowych. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 2439/20). Jak zaznacza bowiem w rozmowie z Prawo.pl, Jakub Warnieło, doradca podatkowy, menadżer w Zespole Postępowań Podatkowych MDDP, organy podatkowe lubią „wykorzystywać” instytucję zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, tak aby maksymalnie wydłużyć okres, w którym możliwe jest kwestionowanie rozliczeń podatnika. Czasem jednak – tak jak w przypadku postępowań dotyczących nadpłat – zawieszenie terminu przedawnienia jest korzystne dla podatników. W takich sytuacjach wykładnia prezentowana przez fiskusa jest odmienna i często prowadzi do znacznego ograniczenia gwarancji i praw podatników.
Więcej na ten temat w artykule na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/podatki/przedawnienie-zobowiazan-i-podatkow-kary-z-kks,515431.html
Kontakt dla klientów
Barbara Lenarcik
Dyrektor Zespołu Rozwoju Biznesu, Marketingu i Komunikacji
Tel.: +48 510 915 615
Wyślij zapytanie ofertowe
Kontakt dla mediów
Dorota Chruściel-Dziekańska
Lider Obszaru Komunikacji
Tel.: +48 500 127 570