Rząd nie przyjął zmian w ustawie o podatku VAT
Choć rząd nie przyjął zmian w ustawie o VAT, nie oznacza to jednak, że projekt znika. Jest on niezbędny, aby dostosować krajowe prawo do obowiązującej od przyszłego roku dyrektywy unijnej. Proponowane zmiany zakładają, że małe i średnie firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej.
Dotychczas takie zwolnienie obowiązywało tylko dla podmiotów krajowych, dlatego przewidywane korekty w ustawie są korzystne dla podatników.
Jak mówi Janina Fornalik, partner, doradca podatkowy w MDDP:
„Procedura SME (Small and Medium Enterprises) dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły skorzystać ze zwolnienia we wszystkich państwach członkowskich, jeśli nie przekroczą określonego progu. Dla podmiotów działających w Polsce próg zwolnienia na poziomie 200 tysięcy złotych obrotu rocznego pozostanie bez zmian, mimo, że wcześniej były zapowiadane zmiany dotyczące również podwyższenia tego limitu krajowego”.
Natomiast teraz ze zwolnienia będą mogły skorzystać podmioty, które:
- Nie przekroczą unijnego limitu obrotów na poziomie 100 tysięcy euro rocznie;
- Nie przekroczą limitu krajowego, obowiązującego w kraju, w którym będą prowadzić działalność.
„Dodatkowo, trzeba będzie sprawdzać, czy nie ma jakichś dodatkowych wyłączeń. Na przykład w Polsce z tego zwolnienia wyłączone są określone branże, takie jak usługi doradcze. Komisja Europejska zapowiada, że takie informacje będą dostępne na stronie internetowej KE, aby podatnicy mogli sprawdzić warunki zwolnienia obowiązujące w poszczególnych krajach”.
**
#WIĘCEJ na antenie Biznes24.tv >> https://biznes24.tv/.