Przepisy o strukturach hybrydowych wyłączają określone wydatki z kosztów uzyskania przychodów, takie jakodsetki, wynagrodzenie za usługi, a w określonych przypadkach, praktycznie wszystkie pozycje kosztowe podatnika. Wyłączenia te mogą bowiem dotyczyć również podatników dokonujących tylko „zwykłych” transakcji, gdy działają oni w określonych strukturach udziałowych lub na kolejnych etapach dokonywane są rozliczenia powodujące rozbieżności hybrydowe.
Dla wszystkich podatników CIT. W szczególności mających udziałowców (bezpośrednich lub pośrednich) z zagranicy lub otrzymujących finansowanie od podmiotów powiązanych z zagranicy.
Najczęściej rozbieżności hybrydowe występują u podmiotów z (pośrednimi) udziałowcami z USA.
Rozbieżności hybrydowe mogą wynikać zarówno z transakcji zawieranych przez polskiego podatnika, jak i decyzji podejmowanych przez jego (pośrednich) wspólników lub kontrahentów. Powoduje to konieczność weryfikacji szeregu okoliczności, które mogą wpływać na powstanie rozbieżności hybrydowych oraz deklarowany dochód i podatek w Polsce.
Pod pewnymi warunkami, polscy podatnicy mogą wyłączyć stosowanie niektórych przepisów o rozbieżnościach hybrydowych. Jednak to na podatnikach ciąży obowiązek udokumentowania spełnienia takich warunków.
Podsumowując, w celu poprawnego wypełnienia deklaracji CIT oraz rozliczenia podatku, polscy podatnicy działający w międzynarodowych grupach kapitałowych powinni uwzględniać rozbieżności hybrydowe.
Zweryfikujemy wystąpienie rozbieżności hybrydowych w Państwa strukturze.
Zidentyfikujemy możliwość wyłączenia stosowania przepisów oraz pomożemy w skompletowaniu dokumentów potwierdzających to prawo.
Wskażemy ujęcie rozbieżności hybrydowych w deklaracji i rozliczeniach CIT.
Zweryfikujemy rozbieżności hybrydowe w nabywanych spółkach w ramach due diligence.
Opracujemy procedurę weryfikacji rozbieżności hybrydowych.
Przeprowadzimy szkolenie ze stosowania tych przepisów.
Pomożemy w kontaktach z urzędami w sprawach rozbieżności hybrydowych.
Partner | Doradca podatkowy | Radca prawny E: justyna.bauta-szostak@mddp.pl T: (+48) 502 241 631
Partner | Doradca podatkowy E: lukasz.kupien@mddp.pl