Rewolucja w VAT w turystyce – prawo do odliczenia podatku od towarów i usług
Zgodnie z wyrokiem TSUE z 2 maja 2019 w sprawie C-225/18 (Grupa Lotos S.A.), podatnicy VAT świadczący usługi turystyki mają prawo (od 1 grudnia 2008 r.) odliczać VAT od nabytych usług gastronomicznych i noclegowych.
Wyrok TSUE daje niewątpliwie podatnikom VAT świadczącym usługi turystyki (nieobjętych systemem VAT marża) prawo do korekty rozliczeń za okresy jeszcze nieprzedawnione.
Rozstrzygana sprawa dotyczyła zagadnienia zmiany stanu prawnego obowiązującego od 1 grudnia 2008 r., która spowodowała pozbawienie grupy podatników (świadczących usługi turystyki) prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabywanych przez nich usług noclegowych i gastronomicznych. Nowelizacja ustawy o VAT w 2008 r. spowodowała tym samym naruszenie klauzuli „standstill”, mającej na celu ochronę interesów podatników. W tym przypadku naruszenie wspomnianej klauzuli polegało na wyłączeniu prawa podatników świadczących usługi turystyki – do odliczania podatku naliczonego związanego z ich działalnością czyli wynikających z nabycia usług gastronomicznych i hotelowych ( art. 88 ust. 1 pkt 4 lit a) ustawy o VAT) – w stosunku do prawa obowiązującego przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Trybunał stanął po stronie podatników świadczących usługi turystyki wskazując, że przepisy Dyrektywy sprzeciwiają się uregulowaniu krajowemu w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych przez wskazanych podatników.
Wspomniany wyrok z pewnością jest atrakcyjny podatkowo dla podatników VAT (nieobjętych systemem VAT marża) świadczących usługi turystyki.
Podatnicy Ci po pierwsze, mogą rozważyć korektę deklaracji VAT za okresy jeszcze nieprzedawnione, a po drugie, zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej (art. 240 par. 1 pkt 11) mają prawo do wznowienia postępowań podatkowych zakończonych ostateczną decyzją. Czas jednak goni, gdyż podatnik ma prawo do wniesienia wniosku w terminie miesiąca od publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Na dzień opublikowania niniejszego artykułu wyrok TSUE nie został jeszcze ogłoszony.
Co do podatników odsprzedających usługi turystyczne (refakturujących je na ostatecznych konsumentów) moim zdaniem sprawa nie jest przesądzona. TSUE wskazał, że istotne jest (tak jak w przypadku Grupy Lotos) czy podatnik, który zamierza odliczać VAT od usług gastronomicznych i hotelowych świadczy usługi turystyczne. Tu mogą powstać kolejne spory z fiskusem. Czas pokaże jak w odniesieniu do takich podatników (nie będących hotelarzami czy biurami podróży) będzie stosowany niniejszy wyrok TSUE.