Rewolucja w nowym pliku JPK_VAT?
31 lipca 2019 roku ustawa z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta, co oznacza że w przyszłym roku czeka nas m.in. nowa struktura JPK_VAT – obejmująca zarówno deklarację jak i ewidencję VAT.
W celu implementacji przepisów wyżej wskazanej ustawy Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Rozporządzenie ma na celu wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 99 ust. 13b oraz art. 109 ust. 14 ustawy o VAT, gdyż nowa struktura JPK_VAT dotyczy zarówno zakresu danych zawartych w deklaracji jak i ewidencji VAT.
Zgodnie z projektem rozporządzenia nowa struktura JPK_VAT ma nie tylko objąć dane znajdujące się w deklaracji, ale znajdą się w niej nowe pola mające na celu zwiększenie zakresu analiz dokonywanych z wykorzystaniem plików JPK_VAT, co realnie zwiększy efektywność automatycznych weryfikacji rozliczeń podatkowych.
Poniżej przedstawiam wybrane dane oraz informacje dotyczące rozliczeń VAT, które podatnicy już niedługo będą musieli raportować w ramach plików JPK:
- Dane identyfikacyjne dotyczące m.in. informacji o tym do jakiego urzędu skarbowego, przez kogo (dane identyfikacyjne podatnika) za jaki okres, kiedy, na jakim kodzie formularza jest składana deklaracja, czy odpowiednio jest to pierwsza wersja, czy korekta deklaracji, jak i dane pozwalające na rozliczenie podatku należnego i naliczonego oraz obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu podatku wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu.
- Dane identyfikacyjne podatnika obejmujące NIP, wskazanie nazwiska, pierwszego imienia oraz daty urodzenia (podatnik będący osobą fizyczną) lub nazwy (podatnik nie będący osobą fizyczną), adres e-mail, a także numer telefonu kontaktowego podatnika.
- Zagregowane dane pozwalające na rozliczenie podatku należnego z podziałem na poszczególne stawki podatku i rodzaje sprzedaży, w tym korekt tego podatku.
- Zagregowane dane pozwalające na rozliczenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, w tym korekt tego podatku.
- Dane niezbędne do obliczenia wysokości podatku lub zwrotu podatku wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu (w szczególności obejmują kwotę wydaną na zakup kas rejestrujących, do odliczenia lub zwrotu w danym okresie rozliczeniowym, kwotę podatku objętą zaniechaniem poboru, kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, oraz kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy).
- Dane wykazywane w ewidencji obejmują wskazanie miesiąca, kwartału i roku, którego dotyczy składana ewidencja, celu złożenia ewidencji, czy jest to pierwotna ewidencja czy jej korekta, ewidencję sprzedaży i zakupu
- Szczegółowe dane pozwalające na rozliczenie podatku należnego z podziałem na poszczególne stawki podatku i rodzaje sprzedaży wraz z danymi dotyczącymi korekt podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, oraz dodatkowo dane dotyczące podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego niedokumentowane fakturami oraz nieobjęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej wykazywane w wartościach zbiorczych w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku.
- Dane identyfikacyjne kontrahenta (nabywcy), tj. numer za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, kod kraju nadania numeru identyfikacji podatkowej, imię i nazwisko lub nazwa kontrahenta, adres kontrahenta, jak i dane identyfikujące dowód sprzedaży, tj. numer faktury/faktury korygującej data wystawienia faktury/faktury korygującej, data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłat.
- Oznaczenia identyfikujące przedmiot opodatkowania z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług, których sprzedaż jest szczególnie narażona na nadużycia oraz oznaczenia pozwalające na identyfikację czynności podlegających opodatkowaniu objętych szczególnymi procedurami rozliczenia podatku przewidzianymi w ustawie. Do odrębnego oznaczania dostaw towarów wrażliwych zastosowano oznaczenia od „01” do „10” i są to m.in. dostawy napojów alkoholowych, paliw, oleju opałowego, wyrobów tytoniowych, urządzeń elektronicznych, budynków, budowli i gruntów. Oznaczenia świadczenia usług „11” – „13” dotyczą np. usług transportowych, gospodarki magazynowej oraz usług o charakterze niematerialnym.
- Oznaczenia dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT – „SW”. Dane te umożliwią nadzór i kontrolę nad limitami dostaw towarów dokonywanych przez podatników w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.
- Oznaczenia dla identyfikacji świadczenia usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych, o których mowa w art. 28k ustawy o VAT – „EE”.
- Oznaczenia dotyczące uproszczonej transakcji trójstronnej „TT_WNT” oraz „TT_D” oraz transakcji występujących w ramach procedury „call-of stock” – „CS_WNT”, „CS_WDT”, a także transakcji łańcuchowych – „TL”.
- Oznaczenia dotyczące procedur celnych tj.; procedury o kodzie 42 oraz procedury o kodzie 63. Dane uzyskane za pomocą tych oznaczeń pozwolą organom podatkowym na sprawdzenie prawidłowości rozliczeń podatników pod kątem spełnienia warunków do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania VAT.
- Oznaczenia dla transferu bonów SPV i MPV. Są one istotne pod kątem weryfikacji prawidłowości rozliczenia przez sprzedawcę podatku należnego oraz weryfikacji zasadniczo, prawa do odliczenia u pośrednika w obrocie bonami SPV oraz u ostatecznych odbiorców (jeżeli byliby podatnikami VAT).
- Oznaczenia dokumentów sprzedaży – m.in. „Typu Dokumentu”, tj.; „RO” – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający wartość sprzedaży zaewidencjonowanej na kasach rejestrujących, „WEW” – dokument wewnętrzny, „FP” – faktura wystawiona na zasadach określonych w art. 106b ust. 3 ustawy, „MK” – oznaczenie faktury wystawionej przez podatnika, który wybrał metodę kasową rozliczeń, określoną w art. 21 ustawy, „IMP_33a” – zgłoszenie celne lub deklaracja importowa dokumentujące import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy, „MPP” – oznaczenie faktury objętej mechanizmem podzielonej płatności.
- Dane jakie zawiera ewidencja zakupu pozwalające na rozliczenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych albo nabycia towarów i usług pozostałych oraz korekt podatku naliczonego.
- Szczegółowe dane wynikające z faktur będących podstawą odliczenia podatku naliczonego, otrzymanych przez podatnika z tytuły nabycia towarów i usług oraz z tytułu dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi oraz dane wynikające z faktur dokumentujących dostawę towarów, świadczenie usług lub wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dla których podatnikiem jest odpowiednio nabywca lub usługobiorca, a kwota podatku należnego z tego tytułu stanowi u podatnika kwotę podatku naliczonego wykazanego w ewidencji.
- Dane wynikające z dokumentów celnych i deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy o VAT.
- Dane identyfikacyjne dostawcy/kontrahenta, tj. odpowiednio numer za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, NIP lub PESEL, kod kraju nadania numeru identyfikacji podatkowej, imię i nazwisko lub nazwa kontrahenta, adres kontrahenta, numer faktury, data wystawienia faktury, data wpływu faktury, numer zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia, deklaracji importowej lub decyzji, data zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia, deklaracji importowej lub decyzji, imię i nazwisko lub nazwę nadawcy/eksportera, adres nadawcy/eksportera.
- Oznaczenia dokumentów zakupu – m.in. „Typu Dokumentu”, tj. „MK” – faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń, o której mowa w art. 21 ustawy, „VAT RR” – faktura VAT RR, o której mowa w art. 116 ustawy, „TX” – faktura od podatnika rozliczającego się w formie ryczałtu, „DF” – duplikat faktury, „WEW” – dokument wewnętrzny, „FU” – faktura uproszczona, „MPP” – oznaczenie faktury objętej mechanizmem podzielonej płatności
Większa część podatników była „przerażona” ilością danych i ich szczegółowością przekazywaną w dotychczasowych plikach JPK_VAT. Niewątpliwie nowy plik JPK_VAT będzie szedł znacznie dalej. Objętość danych umożliwi organom precyzyjną weryfikację. Dane pozwolą m.in. zidentyfikować transakcje łańcuchowe, wysyłkowe, a nawet te z wykorzystaniem procedury call-off stock i te podlegające obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności, co nie było możliwie na podstawie danych zawartych w dotychczasowych plikach.
Podatnicy powinni zweryfikować mapowania pozwalające na generowanie plików JPK_VAT, szczególnie mając na uwadze wprowadzone sankcje – za każdy błąd w pliku JPK. Oczywiste jest jednak to, że przy tej ilości danych błędy mogą być nieuniknione.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r. JPK_VAT w nowej formie obligatoryjnie będą musieli składać „duzi” przedsiębiorcy już od 1 kwietnia 2020 roku, pozostałych przedsiębiorców obowiązek ten obejmie od 1 lipca 2020 roku.