Refaktura i nowe pomysły badania rynkowości
Z pewnością wielu podatników zawierających transakcje z podmiotami powiązanymi miało do czynienia z transakcją refaktury. W takich momentach mogła pojawić się wątpliwości, czy i ewentualnie jaki narzut zastosować w transakcji lub jak zbadać, a tym samym udowodnić rynkowość takiej transakcji.
W związku z tym tematem pojawiła się niedawno ciekawa koncepcja w rekomendacjach Forum Cen Transferowych (FCT) dot. weryfikacji rynkowego charakteru transakcji refaktury. Rekomendacje te nie są wprawdzie wiążące dla Ministra Finansów, gdyż FCT jest jedynie zespołem opiniodawczo-doradczym przy Ministrze Finansów, ale stanowią ciekawe podsumowanie dyskusji opartej na wiedzy i doświadczeniu wielu ekspertów i praktyków cen transferowych, .
W praktyce przyjęło się już raczej standardowo badać, czy w danej sytuacji rozliczenie może nastąpić bez marży / narzutu zysku poprzez weryfikację czy nie było wartości dodanej po stronie dokonującego refaktury. Natomiast FCT wskazało, jako drugi element, badanie kosztu pieniądza w czasie. Co to miałoby oznaczać w praktyce?
Zdaniem FCT „analizując brak wynagrodzenia po stronie podmiotu powiązanego dokonującego refaktury należy wziąć pod uwagę czynniki związane z upływem czasu pomiędzy pierwotnym zakupem, a odsprzedażą, w tym dotyczące zmian na rynku w zakresie kosztów, kursów walut, inflacji, itp. W praktyce rozliczenie z tytułu refaktury powinno nastąpić w racjonalnym czasie przy uwzględnieniu czasu niezbędnego na dokonanie i akceptację rozliczenia”.
W kwestii wyboru metody, jaką powinna zostać dokonana weryfikacja cen transferowych podpowiada dwie możliwości:
- jeżeli zapewniona jest porównywalność podmiotów lub ewentualny brak takiej porównywalności nie wpływa na warunki transakcji oraz gdy koszt/wydatek rozliczany jest 1:1 (bez zastosowania kluczy alokacji), można zastosować metodę PCN;
- w pozostałych przypadkach (w szczególności w przypadku, gdy do celów alokacji obciążenia pomiędzy podmiotami powiązanymi stosowane są klucze alokacji), do weryfikacji cen transferowych można zastosować inną metodę (tzw. 6 metodę). Przy czym tu znalazło się doprecyzowanie, że w przypadku zastosowania tej metody, przy sporządzaniu analizy zgodności, kluczowym elementem powinno być uzasadnienie zastosowanych kluczy alokacji, tj. wskazanie czy przyjęty klucz alokacji odzwierciedla proces tworzenia wartości w kontrolowanej transakcji oraz korzyści oczekiwane przez poszczególne podmioty.
- Brak istotnej wartości dodanej po stronie refakturującego,
- Brak istotnej różnicy w czasie pomiędzy dokonaniem zapłaty na rzecz podmiotu niepowiązanego a dokonaniem rozliczenia w ramach transakcji kontrolowanej,
- Posiadanie przez refakturującego kalkulacji, które wskazywałyby sposób w jaki zastosowane zostały dane klucze alokacji wraz z uzasadnieniem ich wyboru.