Pułapki systemu kaucyjnego. Ekspert wskazuje nieścisłości
Projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego trafił do podpisu prezydenta. Nowelizacja zakłada istotne zmiany w funkcjonowaniu systemu, m.in. rezygnację ze zbiórki opakowań po mleku, zaś opakowania szklane wielorazowego użytku zostaną włączone do systemu dopiero za rok. Zgodnie ze zmianami, system kaucyjny zacznie funkcjonować dopiero 1 października 2025 r.
Poprawki do ustawy budzą jednak szereg wątpliwości, w szczególności dotyczących kwestii podatkowych. Marek Przybylski, menedżer, doradca podatkowy, radca prawny w zespole VAT MDDP, tłumaczy te kwestie, które budzą najwięcej wątpliwości. Wymienia m.in. zasady dotyczące tzw. opłaty opakowaniowej:
„Nowy podatek ma być płacony, gdy w danym roku liczba wprowadzonych na rynek napojów będzie większa niż liczba opakowań po nich zebranych w systemie kaucyjnym. Należy wówczas wykazać go w deklaracji VAT za styczeń kolejnego roku, składanej do 25 lutego.
Co ciekawe, do końca stycznia ten podatek powinien być wstępnie wpłacony przez operatora systemu kaucyjnego, do którego przystąpił producent napojów. Podstawą kalkulacji będą specjalne ewidencje prowadzone przez te podmioty niezależnie od siebie. Nie można więc wykluczyć, że powstaną rozbieżności w ich kalkulacjach, co będzie sytuacją szczególnie niepożądaną dla producentów napojów, którzy powinni ten podatek ostatecznie rozliczyć i ewentualnie dopłacić różnicę w rozliczeniu”.
Nasz ekspert tłumaczy także niejasności, które mogą powstać w zakresie innych aspektów ustawy. Sama wypłata kaucji może być problematyczna dla sklepów, które planowały wykorzystać ją jako element programu marketingowego. Ustawodawca jednak nie dopuszcza takiej możliwości, ponieważ kaucja musi zostać zwrócona w formie pieniężnej.
***
#WIĘCEJ w serwisie Wiadomości Handlowe >> https://www.wiadomoscihandlowe.pl/opakowania-i-recykling/pulapki-systemu-kaucyjnego-ekspert-wskazuje-niescislosci-2522177#wiadomoscihandlowe-no-paylock.