Przekształcenia spółek osobowych. Przedsiębiorcy dalej będą szukać oszczędności?
Profiskalne stanowisko sądów i fiskusa może skłaniać przedsiębiorców do szukania oszczędności w księgach i bilansach przekształcanych spółek lub przenoszenia sporów na wokandę Trybunału Konstytucyjnego albo TSUE – przewidują eksperci podatkowi.
Z pewnością bowiem pogarsza ono atrakcyjność polskiej gospodarki, jednak nie na tyle, by podatnicy mieli rezygnować z decyzji o przekształceniu. Mowa o przekształceniach spółki osobowej (lub kapitałowej) w inną spółkę osobową, np. jawną, komandytową. Zdaniem sądów i organów podatkowych podstawą opodatkowania 0,5-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest cały majątek osobowej spółki przekształcanej, który podatnicy powinni móc obniżyć jedynie o kwotę wcześniej wniesionych i opodatkowanych wkładów.
To problem, który na początku grudnia br. miał zostać rozstrzygnięty uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwała jednak nie zapadła, bo NSA postanowił przekazać sprawę do rozpoznania przez zwykły skład orzekający. Niewykluczone jednak, że zanim to nastąpi, sąd kasacyjny skieruje jeszcze pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.
W grudniu 2024 r. jeden ze składów sędziowskich NSA orzekł w podobnej sprawie (sygn. akt. III FSK 447/23). Wyrok znów był niekorzystny dla spółek.
„Takie zasady opodatkowania przekształceń dyskryminują spółki osobowe i prowadzą do absurdalnych sytuacji” – podkreśla Marek Kończak, menedżer, radca prawny w zespole nieruchomości MDDP.
Nasz ekspert zwraca uwagę, że: „ustawodawca dopuszcza możliwość generowania zysków i gromadzenia majątku przez spółki osobowe i niewypłacania go wspólnikom bez konieczności zapłaty PCC, ale tylko do momentu przekształcenia, kiedy to zyski te „nagle” stają się podstawą opodatkowania”. Jego zdaniem trudno jest znaleźć inne uzasadnienie dla takich regulacji niż poszukiwanie za wszelką cenę dodatkowych wpływów budżetowych.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9710806,przeksztalcenia-spolek-osobowych-przedsiebiorcy-beda-dalej-szukac-osz.html.