Protokół odbioru decydujący o momencie wykonania usług w branży budowlanej
2 maja 2019 r. TSUE w sprawie C-224/18 Budimex S.A. rozwiał liczne wątpliwości wokół tematu momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych uznając, iż może decydować o nim chwila podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
W przywołanym wyroku Trybunał zgodził się z podatnikiem, iż dla celów określenia momentu wykonania usług nie sposób pominąć funkcjonujących w danej dziedzinie realiów gospodarczych i handlowych. Przy czym biorąc pod uwagę specyfikę branży budowlanej za decydujący w tym zakresie należy uznać, akceptowany wg. reguł FIDIC, odbiór robót budowlanych przez zamawiającego w protokole odbioru.
W praktyce tezy płynące z wyroku pozwalają na przesunięcie rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT z 30-go dnia od momentu fizycznego zakończenia prac budowlanych na 30-ty dzień od podpisania protokołu odbioru (w sytuacji, gdy nie wystawiono faktury).
Niemniej jednak powyższe przesunięcie Trybunał uzależnił od spełnienia następujących warunków:
- istnienia postanowień umownych przewidujących akceptację wykonanych robót poprzez zwyczajowo przyjęty w danej branży dokument protokołu odbioru (tj. protokół odbioru poza jego wskazaniem w umowie powinien wpisywać się w realia gospodarcze i handlowe danego sektora);
- ostatecznego określenia wysokości wynagrodzenia należnego usługobiorcy dopiero w protokole odbioru (tj. brak możliwości jednoznacznego określenia kwoty zapłaty przed podpisaniem protokołu).