Profil funkcjonalny w lokalnej dokumentacji cen transferowych
Wskazanie profilu funkcjonalnego stron analizowanej transakcji jest obowiązkowym elementem lokalnej dokumentacji cen transferowych. Sprawa mogłaby się wydawać prosta, jednak w praktyce budzi dużo wątpliwości. Brak odniesienia do profilu funkcjonalnego może wiązać się z zarzutem niespełnienia wymogów formalnych w zakresie dokumentacji cen transferowych.
Czym zatem jest profil funkcjonalny i jak go zaprezentować? Przepisy dostarczają nam krótką definicję profilu funkcjonalnego wskazując, iż jest to zwięzły opis roli stron transakcji lub innego zdarzenia wynikający z analizy funkcjonalnej. Analiza funkcjonalna stanowi podstawę pozwalającą na określenie profilu funkcjonalnego. Analiza taka powinna przedstawiać opis transakcji lub innego zdarzenia realizowanych w ramach łańcucha wartości dodanej.
Przepisy wskazują zatem jednoznacznie na konieczność zachowania spójności profilu funkcjonalnego z przeprowadzoną analizą funkcjonalną. I to byłoby na tyle ze wskazówek przekazanych przez ustawodawcę.
Gdzie podatnik znajdzie dodatkowe informacje w zakresie definicji profili funkcjonalnych? W poszukiwaniu podpowiedzi warto zajrzeć do formularza CIT-TP. W formularzu przedstawione zostały podstawowe profile funkcjonalne producenta, dystrybutora, podmiotów, których głównym zakresem działalności są badania i rozwój, podmiotów finansowych oraz usługodawców. Pamiętajmy, że są to profile zaproponowane przez ustawodawcę. Może to stanowić wskazówkę pomocną przy określeniu profilu funkcjonalnego.
Z kolei w poradniku opublikowanym przez Ministerstwo Finansów „PIT-TP i CIT-TP Uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi – najczęściej zadawane pytania” w dniu 6 czerwca br. znajdziemy wyjaśnienia na temat profilu funkcjonalnego usługodawcy. Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi na pytanie dotyczące różnic pomiędzy usługodawcą o ograniczonym ryzyku a podmiotem, który świadczy usługi o niskiej wartości dodanej skupiło się wyłącznie na określeniu definicji usługodawcy świadczącego usługi o niskiej wartości dodanej, które znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1186). Jako przykład wskazano centra usług wspólnych, które realizują usługi wyłącznie lub w znaczącej części na rzecz podmiotów powiązanych.
Poprawne określenie profilu funkcjonalnego jest również istotne z perspektywy poziomu wyników finansowych prezentowanych w rachunku zysków i strat. Przykładowo, producent świadczący prostą usługę produkcyjną co do zasady powinien osiągać niski, ale stabilny zysk. Profil funkcjonalny takiego podmiotu określony zostanie w CIT-TP i/lub w lokalnej dokumentacji cen transferowych jako producent prosty. Jeśli jednak zabraknie spójności profilu z wynikiem finansowym i z rachunku zysków wynikać będzie informacja na przykład o ponoszeniu długoterminowych strat, wówczas może to wzbudzić zainteresowanie organów podatkowych.
Pamiętajmy, że profil funkcjonalny powinien być zawsze analizowany z perspektywy określonej transakcji, a jego zadaniem jest określenie roli stron transakcji (lub innego zdarzenia). Może się zatem zdarzyć sytuacja, w której podatnik będący producentem o rozbudowanych funkcjach i ryzykach ma obowiązek udokumentowania transakcji dotyczącej pożyczki otrzymanej od podmiotu powiązanego. Wówczas profilem, który należy wskazać w lokalnej dokumentacji cen transferowych dokumentującej transakcję pożyczki, będzie profil pożyczkobiorcy. Warto również przemyśleć i dodać informację, jaka jest rola tego podmiotu w łańcuchu wartości dodanej.