Praca zdalna za granicą. Firmowy laptop skomplikuje rozliczenia z fiskusem
Nawet krótkotrwała praca zdalna za granicą, świadczona na rzecz polskiego pracodawcy lub kontrahenta, może być traktowana jak posiadanie zagranicznego zakładu. Tym samym może rodzić konieczność płacenia części podatku w innym kraju – potwierdza fiskus w kolejnych interpretacjach indywidualnych.
To oznacza, że PIT lub CIT od części dochodów uzyskanych przez cyfrowych nomadów czy pracowników, którzy otrzymali zgodę na pracę poza Polską, trzeba by rozliczyć w obcym państwie. Jeśli w podobnej sytuacji znajdzie się obcokrajowiec (najczęściej chodzi o programistów) i będzie świadczył zdalnie swoje usługi z terytorium Polski, ale na rzecz kontrahenta ze swojego państwa, to powinien wpłacić daninę od dochodu nad Wisłą.
Takie wnioski płyną z niedawnej interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Fiskus twierdził jednak podobnie już wcześniej, w interpretacjach dotyczących rozliczeń ukraińskich programistów uciekających przed rosyjską agresją. Zdążył też już przegrać pierwsze takie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi, które całkowicie odrzuciły to nowe podejście skarbówki.
***
#WIĘCEJ w artykule z komentarzem Agnieszki Telakowskiej-Harasiewicz na stronie Dziennika Gazety Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9527733,praca-zdalna-za-granica-firmowy-laptop-skomplikuje-rozliczenia-z-fisk.html.