Powraca raportowanie schematów transgranicznych
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych już od ich wprowadzenia nastręczały wielu wątpliwości interpretacyjnych. Wielu podatników obowiązki z nimi związane traktowało jako dodatkową, zupełnie niepotrzebną uciążliwość administracyjną. Zapewne wielu z nich z ulgą przyjęło wprowadzone regulacjami tzw. tarcz antykryzysowych zawieszenie terminów dotyczących raportowania schematów podatkowych. Niestety okres, kiedy nie trzeba było się zajmować raportowaniem schematów podatkowych właśnie dobiegł końca. Przynajmniej w odniesieniu do schematów transgranicznych.
Niestety, w terminach raportowania stosunkowo łatwo się pogubić, szczególnie, że w trakcie pandemii na podatników nałożony został obowiązek ponownego raportowania transgranicznych schematów podatkowych, w odniesieniu do których pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano pomiędzy 26 czerwca 2018 a 30 czerwca 2020 roku.
W efekcie w obecnym stanie prawnym mamy 3 kategorie schematów podatkowych transgranicznych.
Po pierwsze, są to schematy podatkowe transgraniczne wdrażane do 30 czerwca 2020 roku. W odniesieniu do takich schematów promotorzy, korzystający oraz wspomagający mają obowiązek ponownego ich zaraportowania (nawet gdy już wcześniej to uczynili). Promotorzy swój obowiązek zrealizowali do końca 2020 roku. Natomiast korzystający mają zrealizować swój obowiązek do końca stycznia, zaś wspomagający do końca lutego 2021 r. Co do zasady obowiązek ponownego raportowania obciąża ten podmiot, który raportował pierwotnie. Warto zwrócić uwagę, że obowiązek ponownego raportowania dotyczy tych spośród schematów transgranicznych, co do których podjęto czynności związane z ich wdrożeniem. Nie dotyczy zaś schematów, co do których po ich zaoferowaniu nie podjęto żadnych działań.
Ponowne raportowanie nie zawsze będzie oznaczało wyłącznie przepisanie uprzednio złożonego formularza. Dane wskazywane w ponownie składanym formularzu powinny być aktualne według najlepszej wiedzy raportującego na dzień ponownego raportowania. Z tym zastrzeżeniem, że podmiot ten nie ma obowiązku aktywnego poszukiwania takich informacji.
A co ze schematami transgranicznymi, których termin raportowania upłynął po 31 marca 2020 (zawieszenie biegu terminów na raportowanie w związku z pandemią) ale przed 30 czerwca 2020 – czy trzeba je raportować dwukrotnie? Na szczęście nie. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie MF, w takim przypadku wystarczy jednokrotne złożenie informacji MDR-1. Takie raportowanie na aktualnej schemie zrealizuje jednocześnie obowiązek wynikający z przepisów o raportowaniu schematów podatkowych oraz obowiązek wynikający z przepisów o ponownym raportowaniu.
Jednocześnie przepisy nakładają na promotorów i wspomagających obowiązek ponownego zaraportowania faktu udostępnienia schematu transgranicznego standaryzowanego (złożenie MDR-4). Obowiązek ten powinien być zrealizowany do końca kwietnia 2021. Informacja MDR-4 jest informacją kwartalną. Zgodnie z wyjaśnieniami MF, w przypadku ponownego raportowania wystarczające będzie złożenie jednej informacji MDR-4 obejmującej cały okres od 26 czerwca 2018 do 30 czerwca 2020.
Zgodnie ze stanowiskiem MF, korzystający którzy, złożyli w I kwartale 2020 r. podlegającą ponownemu raportowaniu informację MDR-3 dotyczącą uzyskanej ze schematu transgranicznego w 2019 r. korzyści podatkowej, są obowiązani do ponownego złożenia informacji MDR-3 do końca stycznia 2021 choć są argumenty za datą koniec kwietnia 2021r.
Druga kategoria to schematy transgraniczne udostępniane lub wdrażane w okresie pandemii do 31 grudnia 2020 roku. W odniesieniu do nich Rozporządzenie z 30 czerwca 2020 r przewiduje, że 30-dniowy termin na złożenie informacji MDR-1 rozpoczyna bieg od dnia 1 stycznia 2021 r.
Jednocześnie Rozporządzenie przedłuża do 30go kwietnia 2021 termin na złożenie informacji MDR-3, w odniesieniu do korzyści uzyskiwanej lub pierwszych czynności związanych z wdrożeniem dokonywanych do dnia 31 grudnia 2020 r. To przedłużenie do 30 kwietnia 2021 r. jest niezależne od terminu składania deklaracji za dany okres rozliczeniowy.
Również do końca kwietnia 2021 przedłużony został termin na złożenie przez promotorów lub wspomagających informacji MDR-4 dotyczących udostępnienia schematów podatkowych transgranicznych standaryzowanych.
Wreszcie trzecia kategoria, to schematy transgraniczne udostępniane lub wdrażane od 1 stycznia 2021 r. W odniesieniu do nich wszelkie terminy wskazane w Ordynacji Podatkowej biegną normalnie, tak jak wskazują to przepisy tejże ustawy.
A co ze schematami tzw. „krajowymi”?
Tutaj nadal obowiązuje zawieszenie terminów. Zgodnie z regulacjami przywołanych już ustaw tzw. tarcz antykryzysowych, terminy rozpoczną lub wznowią swój bieg od 30go dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.