Posiadanie oddziału w Polsce nie gwarantuje prawa do zwrotu VAT
Kolejny już raz Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie zwrotu podatku naliczonego podatnikom posiadających stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce, ale nie dokonujących tu żadnych czynności opodatkowanych.
Wyrok NSA z 27 czerwca 2019 r. (sygn. I FSK 795/17) był wynikiem wystąpienia oddziału spółki niemieckiej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zwrotu podatku naliczonego i rozstrzygnięcia czy oddziałowi przysługuje zwrot podatku na podstawie art. 3 Dyrektywy 2008/9/WE czy też na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).
Sprawa jak wspomniałam powyżej, dotyczyła oddziału spółki niemieckiej, która na terytorium Polski prowadziła wyłącznie prace badawczo-rozwojowe i w tym celu dokonała rejestracji dla potrzeb VAT. Jak zostało to wskazane oddział wykonywał wyłącznie prace na rzecz spółki macierzystej, która wykorzystywała efekty prac badawczo-rozwojowych oddziału do wykonywania usług na rzecz podmiotu koreańskiego. Sam oddział nie dokonywał na terytorium Polski żadnych czynności opodatkowanych. Jedynie dokonywał zakupów związanych z bieżącą działalnością oddziału.
Przy rozstrzyganiu sprawy na poszczególnych etapach postępowania – organ podatkowy (Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy), a następnie sąd (WSA w Gdańsku), które analizowały sprawę nie podzieliły stanowiska oddziału spółki, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Koronnym argumentem podniesionym również przez NSA było to, iż oddział nie wykonywał żadnych, nawet, sporadycznych czynności opodatkowanych na rzecz niepowiązanych podmiotów.
Ponadto warto zauważyć, że NSA nie miał wątpliwości co do tego, że oddziałowi spółki co do zasady przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jedynie zastanawiał się, która z podstaw prawnych będzie tu właściwa – Dyrektywa 2008/9/WE czy też ustawa o VAT.
Co to oznacza dla tego typu podatników?
Jeżeli organy podatkowe zakwestionują zwrot na podstawie deklaracji VAT, w okolicznościach takich jak wskazane powyżej podatnik taki może stracić prawo do odliczenia podatku w wyniku upływu terminu, przewidzianego do złożenia wniosku o zwrot podatku na podstawie Dyrektywy 2008/9/WE (odpowiednio – art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Dlatego tak ważna jest indywidualna analiza każdego stanu faktycznego, aby upływ terminu do złożenia wniosku nie zamknął podatnikowi drogi do odzyskania podatku naliczonego.